Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου 2009

Πανέτοιμη η Σλοβενία

Εύκολη υπόθεση για τη Σλοβενία ήταν ο φιλικός αγώνας που έδωσε με τη Γερμανία στη Βόννη στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας. Η ομάδα του Γίρι Ζντοβτς όντας καλύτερη από το 2ο δεκάλεπτο και μετά επικράτησε άνετα με 70-53. Η Γερμανία φάνηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν προηγήθηκε 13-5 και 17-10 στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο όμως η Σλοβενία με άξονες τους Εραζεμ Λόρμπεκ και Ούντριχ έκανε ένα επι μέρους σκορ 21-6 και πήρε το προβάδισμα με 31-23. Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους (42-53) υπέρ της Σλοβενίας που τελικά έφτασε άνετα στη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ 1,Σκάφαρτζικ 5, Σούλτζε 5, Βισότσκι 5, Χάμαν 9, Γκριν 6, Γκίντερ, Ιμπντιχί 3, Φέμερλινγκ 9, Γιάγκλα 7, Πλέις, Ολμπρεχτ 3 (8 ριμπ.). ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ 9, Λάκοβιτς 9, Μπρέζετς, Μπ.Ούντριχ 7, Νάχμπαρ 4, Ντράγκιτς 6, Γιαγκότνικ 2, Σ.Ούντριχ 8, Γκόλεματς 8, Ε.Λόρμπεκ 12, Ντ.Λόρμπεκ, Κλόμπουτσαρ 2, Βίντμαρ 3. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στον τελευταίο τους φιλικό αγώνα την Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου.