Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2009

Αγκαλιά με την 8αδα η Σερβία

Διαθέτοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) αλλά και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα τελευταία λεπτά η Σερβία πήρε μεγάλη νίκη με 77-72 επί της διοργανώτριας Πολωνίας. Οι Σέρβοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα αφού προηγήθηκαν 7-0 αλλά η Πολωνία με τον Γκόρτατ προσπέρασε 12-10 στα μισά της περιόδου που βρήκε τη Σερβία στο +1 (23-22). Η ομάδα του Ιβκοβιτς με μπροστάρη τον Βελίτσκοβιτς πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και ξέφυγε με 34-26 στο 14ο λεπτό, 43-34 λίγο αργότερα και 43-36 στο ημίχρονο. Η Πολωνία μείωσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με 6-0 σερί σε 43-40 αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ-άουτ με αποτέλεσμα η Σερβία με 13-0 σερί να ξεφύγει με 16 πόντους διαφορά, 56-40 στο 27ο λεπτό. Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει. Οι γηπεδούχοι παίζοντας το τελευταίο τους χαρτί με το περιφερειακό σουτ του Κόσζαρεκ κατάφεραν με ένα συνολικό 22-8 σερί να φέρουν τη διαφορά σε απόσταση βολής (64-62) και ενώ απέμεναν πεντέμιση λεπτά για το φινάλε. Εκεί όμως η Σερβία έδειξε ψυχραιμία και ευστοχία στις βολές και με τους Τέπιτς και Τεοντόσιτς ξέφυγε 72-64 και κράτησε τη νίκη.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Ρόσζικ 4, Τσιλίνσκι 2, Σζουμπάργκα 2, Σζέβζικ 7, Ιγκνέρσκι 13, Λόγκαν 10, Γκόρτατ 16 (9 ριμπ.), Λάμπε 2, Κόσζαρεκ 16

ΣΕΡΒΙΑ: Τέπιτς 11, Τεοντόσιτς 13, Πάουνιτς 2, Μπιέλιτσα 5, Μάρκοβιτς 2, Τρίπκοβιτς 12, Κρστιτς 18 (8 ριμπ.), Βελίτσκοβιτς 10, Μάτσβαν