Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2009

Εκανε πλάκα η Σλοβενία, για... πλάκα η Λιθουανία

Δύο φορές, όλες κι όλες, προηγήθηκε η Λιθουανία στο ματς (13-12 στο 5ο λεπτό η δεύτερη) και μετά… παρέδωσε πνεύμα. Αν και, υποτίθεται, τα έπαιζε όλα για όλα για την είσοδο στην 4αδα της βαθμολογίας στο ουσιαστικά τελευταίο της χαρτί, έγινε φύλλο και φτερό από την σαφώς ανώτερη και πιο έτοιμη Σλοβενία που θα παίξει στην πρωτιά του ομίλου λογικά στο ντέρμπι με την αήττητη Τουρκία. Η Σλοβενία λοιπόν θριάμβευσε με 81-58 αφού δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση. Μετά τα πρώτα 7 λεπτά η Σλοβενία ξεδίπλωσε τις αρετές της στο παρκέ, ξέφυγε με 21-13, 28-18 στο δεκάλεπτο και πατώντας γκάζι στο δεύτερο με τον ασταμάτητο Λάκοβιτς αλλά και τον Εραζεμ Λόρμπεκ ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (43-26) και μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία όπως και ήταν. Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τους Σλοβένους στο +23 (62-39) και σε ρυθμούς ρελαντί έφτασαν στην άνετη νίκη.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μαζούτις, Καλνιέτις 15, Μασιούλις 11, Ντ.Λαβρίνοβιτς 6, Λουκάουσκις, Ντελινικάιτις, Γιομάντας 1, Κλέιζα 6, Κ.Λαβρίνοβιτς 7, Γιασάιτις 4, Πετραβίτσιους 4, Γιαβτόκας 4.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ 11, Λάκοβιτς 24, Ούντριχ 2, Μπρέζετς, Κλόμπουτσαρ, Νάχμπαρ 11, Ντράγκιτς 2, Γιαγκότνικ, Ντ.Λόρμπεκ 5, Γκόλεματς 9, Ρ.Λόρμπεκ 17.