Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2009

Με τη σφραγίδα του Πάρκερ (ξανά, και ξανά...)

Σε ένα ματς που διεκδικεί τον τίτλο του… χειρότερου της διοργάνωσης ειδικά για το πρώτο ημίχρονό του η Γαλλία επικράτησε έστω και δύσκολα της Λετονίας με 60-51 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στη Β Φάση της διοργάνωσης. Ο αγώνας ήταν κάκιστος ποιοτικά με τις άμυνες και την… αστοχία των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο αφού οι δύο ομάδες είχαν μαζί 75 άστοχα σουτ (!). 18/55 η Λετονία και 21/59 η Γαλλία. Οι Λετονοί με άξονα τον Καμπάλα προηγήθηκαν 6-2 στα πρώτα λεπτά αλλά η Γαλλία απάντησε με 11-2 σερί σε πέντε λεπτά και έκλεισε προηγούμενη 13-8 το δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο όμως έχασε το… φως της επιθετικά αφού έμεινε άποντη για 7 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα η όχι πολύ καλύτερή της Λετονία (που είχε πετύχει μόλις 3 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου) να προσπεράσει με 16-15 και 21-16 στο ημίχρονο με το επιμέρους σκορ να είναι 13-3. Στην τρίτη περίοδο η Λετονία ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους 10 πόντους με τον Καμπάλα (33-23) αλλά τότε πήρε μπρος ο Τόνι Πάρκερ. Με τον αστέρα τους μπροστάρη οι «τρικολόρ» έτρεξαν ένα 12-2 σερί, ισοφάρισαν 35-35 και έκλεισαν την περίοδο στο +4 (41-37) με ένα επιμέρους σκορ 18-4 στο τελευταίο πεντάλεπτο της περιόδου. Η Λετονία προσπέρασε για τελευταία φορά στο σκορ 44-43 με βολές του Μπλουμς στο 32ο λεπτό αλλά η Γαλλία με τον Πάρκερ ασταμάτητο ξέφυγε 54-46 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το φινάλε.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Χελμάνις, Βίτολς, Σκέλε 4, Μπλουμς 7, Κάλβε, Κ.Βάλτερς 3, Καμπάλα 18, Στάλμπεργκς 1, Γιανιτσένοκς 12, Μπιεντρίνς 6 (20 ριμπ.).

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιό, Μπατούμ 7 (8 ριμπ.), Ζανό, Κοφί, Μαινμί, Πάρκερ 23, Μποκολό 1, Φ.Πιετρίς 2, Ντε Κολό 9, Ντιαό 6, Τουριάφ, Τραορέ 12.