Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2009

Ταύροι σε υαλοπωλείο...

Από τη μία πλευρά υπήρχε μία ομάδα που ακόμη μάλλον προσπαθούσε να καταλάβει γιατί κέρδισε την Ελλάδα. Από την άλλη μία ομάδα που έτρωγε σίδερα από την προθέρμανση κιόλας. Το τελικό αποτέλεσμα; 86-66 για την Ισπανία που σε ρυθμό περιπάτου έφτασε στους «4» του Ευρωμπάσκετ σταματώντας κάτι παραπάνω από απότομα το αήττητο σερί των «τρικολόρ». Ματς επί της ουσίας δεν έγινε ποτέ αφού από τη μία οι Ισπανοί έτρεχαν πάνω-κάτω στο γήπεδο σαν σκυλιά από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο και από την άλλη οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να «σταυρώσουν» ούτε πάσα (17 λάθη, τα 12 στο πρώτο ημίχρονο) με αποτέλεσμα να παραδοθούν σχεδόν αμαχητί. Η Ισπανία με τον Πάου Γκασόλ σε μεγάλα κέφια και τους Ναβάρο και Ρούμπιο να δημιουργούν πήρε από νωρίς τα ηνία στο σκορ (18-10 στο 8ο λεπτό), έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους (35-19) στο 13ο και με συνοπτικές διαδικασίες έβγαλε τους Γάλλους εκτός αγώνα. Η διαφορά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο βρισκόταν κοντά ή πάνω από τους 20 πόντους αφού η Γαλλία ουδέποτε μπήκε στη διαδικασία να απειλήσει μία ομάδα, την Ισπανία, που φαινόταν και ήταν τουλάχιστον στο συγκεκριμένο ματς, ανίκητη.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιό 3, Μπατούμ 7, Ζανό 3, Κοφί 6, Πάρκερ 6, Μποκολό 2, Πιετρίς 3, Ντε Κολό 7, Ντιαό 9, Τουριάφ 12, Τραορέ 8

ΙΣΠΑΝΙΑ: Π.Γκασόλ 28 (9 ριμπ.), Ρούντι Φερνάντεζ 16, Ρούμπιο 8, Ναβάρο 11, Κλαβέρ, Ρέγες 8, Καμπέθας, Ραούλ Λόπεζ, Τζουλ, Μ.Γκασόλ 6, Μουμπρού 6, Γκαρμπαχόσα 3