Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

"Καθάρισε" ο Πάρκερ

Χρειάστηκε να πετύχει τους 11 τελευταίους πόντους της ομάδας του για να της χαρίσει μία δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ. Ο λόγος φυσικά για τον σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς Τόνι Πάρκερ ο οποίος πήρε στις… πλάτες του τους «τρικολόρ» και τους οδήγησε σε νίκη 70-65 επί της Γερμανίας. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τη Γερμανία να έχει το πάνω χέρι μέχρι το 35ο λεπτό. Τα πιτσιρίκια του Μπάουερμαν προηγήθηκαν 17-14, 24-19, 37-33 στο ημίχρονο και παρά το προσπέρασμα της Γαλλίας στο 27ο λεπτό (46-45 με τον ασυναγώνιστο κάτω από το καλάθι Τουριάφ) κράτησε μέχρι το 36ο λεπτό το προβάδισμα με 61-59. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Πάρκερ που πέτυχε και τους 11 τελευταίους πόντους της Γαλλίας, της έδωσε αέρα τριών πόντων (68-65) 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με βολές ύστερα από τα άστοχα σουτ τριών πόντων των Γερμανών διαμόρφωσε το τελικό 70-65.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιό 2, Μπατούμ 12 (8 ριμπ.), Ζανό 2, Κοφί, Πάρκερ 19, Μποκολό, Φ.Πιετρίς 3, Ντε Κολό 5, Ντιαό 7, Τουριάφ 15 (14 ριμπ.), Τραορέ 5.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ, Σάφαρτσικ 5, Σούλτσε 13, Ολμπρεχτ 2, Βισόκι 4, Χάμαν 9, Γκριν 12, Πλάις, Χάρις 4, Φέμερλινγκ 11 (8 ριμπ.), Μπέντσινκ, Γιάγκλα 5.