Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2009

Ούτε για προπόνηση...

Από τα… αποδυτήρια κέρδισαν (δηλαδή ρεζίλεψαν) τους Σκοπιανούς οι Γάλλοι σε ένα ματς που τελείωσε πριν καν ξεκινήσει. Οι γείτονες φαίνεται ότι ολοκλήρωσαν την αποστολή τους με την πρόκριση και μόνο στη δεύτερη φάση αφού σώμα και μυαλό ήταν οπουδήποτε αλλού εκτός από το γήπεδο. Ετσι η σοβαρή και καθόλα έτοιμη Γαλλία τους έφαγε για… βραδινό όπως φαίνεται και από το επιβλητικό 83-57.

Ο αγώνας δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική αφού μετά τα αρχικό 3-2 υπέρ των Σκοπίων η Γαλλία έτρεξε ένα σερί 15-0, ξέφυγε 17-3 (7ο λεπτό) και συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο, με δυνατή άμυνα και αιφνιδιασμούς ξέφυγε 25-9 στο 10λεπτο και κάθε λεπτό που περνούσε αύξανε τη διαφορά. Ετσι έγινε το 38-9 στο 14’, το 49-18 στο ημίχρονο με αποτέλεσμα το δεύτερο μέρος να μην αξίζει να το δει κανείς ούτε από… περιέργια. Ετσι με συνοπτικές διαδικασίες η διαφορά «έκατσε» στους 26 πόντους του τελικού σκορ αν και είχε φτάσει και στους 34 (67-33).

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιό 2, Μπατούμ 13, Ζανό 3, Κοφί 3, Πάρκερ 13, Μποκολό 4, Φ.Πιετρίς 14, Ντε Κολό 14, Ντιαό, Τουριάφ 4, Τραορέ 13

FYROM: Β.Στεφάνοβ, Μιρακόβσκι 3, Σοκόλοβ 9, Ρ.Στεφάνοβ 3, Β.Στογιανόνσκι 2, Μπλαζέβσκι 3, Τασόβσκι 2, Γκετσέβσκι 9, Αντιτς 8, Ντ.Στογιανόβσκι, Μάσει 9, Σαμαρτζίσκι 7.