Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2009

Με άνεση οι Σέρβοι...

Η διαφορά ποιότητας που υπήρχε ανάμεσα σε Σερβία και Μεγάλη Βρετανία μέτρησε και οι Σέρβοι πήραν τη νίκη με 77-59 και μαζί την πρόκριση στη Β Φάση του Ευρωμπάσκετ. Οι Βρετανοί προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 7-5 αλλά η συνέχεια ανήκε στη Σερβία. Με τον Κρστιτς αρχικά και τον Τρίπκοβιτς ξέφυγε 19-9 και 21-12 στο δεκάλεπτο και παρότι οι Βρετανοί μείωσαν στο καλάθι (22-20) ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους στο ημίχρονο (39-29) με τον Τέπιτς και τον Τεοντόσιτς. Εκτοτε η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 7 πόντους με τη Σερβία από το 25ο λεπτό και μετά να ανεβάσει την απόδοσή της, να ξεφεύγει 50-37 και 58-44 στο 30λεπτο και να μετατρέπει το τελευταίο δεκάλεπτο σε υπόθεση ρουτίνας.

ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Χαρτ 2, Ατσάρα 1, Λένζι 3, Μενσά-Μπονσού 16, Σάλιβαν 4, Αρτσιμπαλντ 9, Φρίλαντ, Ρέινκινγκ 21, Μπόιντ 2, Μπετς 1.

ΣΕΡΒΙΑ: Πόποβιτς 3, Τέπιτς 17, Τεοντόσιτς 11, Πάουνιτς, Μπιέλιτσα 5, Μάρκοβιτς 2, Τρίπκοβιτς 7, Κρστιτς 17, Πέροβιτς 7, Βελίτσκοβιτς 7, Μάτσβαν 1.