Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2009

"Γκελ μπουρντάν"...

Τελικά… Τουρκία. Η μέχρι το βράδυ της Τετάρτης αήττητη ομάδα του Μπόγκνταν Τανιεβιτς θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στον προημιτελικό της Παρασκευής αφού το τρίποντο… νίκης του Ομέρ Ατσίκ ακριβώς με τη λήξη του αγώνα με τη Σλοβενία βρήκε σίδερο και οι Σλοβένοι πήραν τη νίκη και την πρώτη θέση με 69-67 και θα αντιμετωπίσουν στον άλλο προημιτελικό την Κροατία, σε μία μέρα με… βαλκανικά ντέρμπι.

Η Σλοβενία παρά τις απουσίες τριών παικτών (Ντράγκιτς, Σμόντις και Ντομεν Λόρμπεκ) λόγω τραυματισμών φάνηκε πιο έτοιμη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Πυροβολώντας από την περιφέρεια με τους Νάχμπαρ και Λάκοβιτς προηγήθηκε 9-4 στο 4ο λεπτό και παρά την ισοφάριση των Τούρκων σε 12-12 έτρεξαν ένα σερί 10-0 και ξέφυγαν 22-12 και 24-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με απανωτά τρίποντα, δε ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους, 37-18 ακριβώς στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου και όλοι τότε πίστεψαν ότι θα έχουν ένα εύκολο έργο. Όμως η είσοδος στο παιχνίδι του Εντέρ Αρσλάν έδωσε στην Τουρκία έναν τρελό ρυθμό και η ομάδα του Τάνιεβιτς με αιφνιδιασμούς έτρεξε ένα φοβερό σερί 14-0 σε τεσσεράμισι λεπτά μειώνοντας στο 37-32 για να λήξει το ημίχρονο 39-32 με τον Εραζεμ Λόρμπεκ.

Η Σλοβενία κράτησε το προβάδισμα μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου όταν το ξύπνημα του Τούρκογλου έβαλε την Τουρκία για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μρ 48-47 στο 26’30’’. Όμως η απάντηση των Σλοβένων ήρθε με 10-2 σερί διά χειρός Λάκοβιτς για να ξεφύγουν 57-50 λίγο πριν το τέλος. Η Σλοβενία κράτησε το προβάδισμα σε όλη την τέταρτη περίοδο στην οποία τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο και την κρίσιμη στιγμή ξέφυγε 66-60 με 2’21’’ για το φινάλε και 68-62 50’’ πριν το τέλος. Το φάουλ του Ούντριχ στον Αρσλάν έδωσε τρεις πόντους από βολές στην Τουρκία που μείωσε 68-67, ο Ούντριχ με μία βολή έκανε το 69-67 και ο Ατσίκ αστόχησε ακριβώς με τη λήξη σε τρίποντο.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουλέρ 3, Ατσούρ, Ονάν 7, Ιλιασόβα 16 (7 ριμπ.), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σαβάς, Ομέρ Ασίκ 10, Αρσλάν 10, Τούρκογλου 12.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ 3, Λάκοβιτς 12, Ούντριχ 12, Μπρέζετς 7, Κλόμπουτσαρ, Νάχμπαρ 16, Γιαγκότνικ 11, Γκόλεματς 2, Ε.Λόρμπεκ 6 (6 ριμπ., 5 ασίστ).