Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2009

"Πασάδες" οι Τούρκοι

Ματσάρα! Η Τουρκία συνέχισε την απίστευτη αήττητη πορεία της στο Ευρωμπάσκετ καθώς επικράτησε πανάξια και της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας Ισπανίας με 63-60 μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι. Οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα με 61-58 (με καλάθι του Αρσλάν) και την κατοχή ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά το λάθος του Τούρκογλου έδωσε την ευκαιρία στον Ναβάρο να μειώσει σε 61-60. Ο Αρσλάν αστόχησε σε 20 δευτερόλεπτα αλλά ο Τζουλ πήγε να… καρφώσει μέσα σε «τράφικο», έφαγε τα μούτρα του στα 2 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ερντέν ο οποίος με δύο βολές έγραψε το τελικό 63-60.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ για τις δύο ομάδες. Η Τουρκία προηγήθηκε 8-7 με τον Ομέρ Ασίκ αλλά η Ισπανία με τον Ρούντι προσπέρασε 14-8 (5’). Ο Ασίκ ξανά έβαλε μπροστά την Τουρκία με 20-18 αλλά ακολούθησε 9-0 σερί της Ισπανίας που ξέφυγε 27-20 (12ο λεπτό). Όμως η Τουρκία είχε τις λύσεις με τον Ιλιάσοβα και παρά τα πολλά χαμένα τρίποντα (3/12) να προηγηθεί 36-34 στο ημίχρονο. Η μάχη συνεχίστηκε πόντο-πόντο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο δίχως κάποια ομάδα να πάρει διαφορά άνω των 4 πόντων με την Τουρκία στο φινάλε πιο ψύχραιμη απέναντι στη ζώνη που επιστράτευσε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ο Σκαριόλο και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην 8αδα της διοργάνωσης.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουλέρ 2, Ατσούρ 3, Ονάν, Ιλιάσοβα 15, Ερντέν 11, Τουντσερί 11, Σαβάς 2, Ασίκ 13, Αρσλάν 4, Ερσέκ, Τούρκογλου 2.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Π.Γκασόλ 16 (9 ριμπ.), Ρούντι Φερνάντεζ 16, Ρούμπιο 3, Ναβάρο 7, Κλαβέρ, Ρέγες 8, Καμπέθας, Ραούλ Λόπεζ, Τζουλ, Μ.Γκασόλ 7, Μουμπρού, Γκαρμπαχόσα 3.