Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2009

Επαιξε με τη φωτιά η Μπενετόν

«Και πάλι καλά» πρέπει να λέει η Μπενετόν Τρεβίζο που ηττήθηκε μόνο με 5 πόντους διαφορά (78-73) στη Λετονία από τη Βέντσπιλς και στη ρεβάνς του «Παλαβέρντε» την Παρασκευή θα έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Η ιταλική ομάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 14 πόντους διαφορά (47-33) αλλά κατάφερε στο φινάλε να ροκανίσει τη διαφορά. Δύσκολες νίκες για Σαρλερουά και Λε Μαν.
Στο ματς της Λετονίας, η Μπένετον αν και κάκιστη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, άγγιξε στο φινάλε ακόμη και τη νίκη όταν μείωσε σε 77-75 και στη συνέχεια ο Χούκιτς αστόχησε σε τρίποντο για να γράψουν Μπέρτανς και Γιουρεβίτσιους με βολές το τελικό σκορ. Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο αμερικανός Ααρον Πέτγουεϊ με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ ενώ 13 πόντους είχε ο Γιουρεβίτσιους, 12 ο Μπερτάνς και 11 ο Στρέλνιεκς. Από τη Μπενετόν ξεχώρισε ο Γκάρι Νιλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ 13 πόντους είχε ο Χάκετ και 11 ο Νίτσεβιτς.
Στο Βέλγιο η Σαρλερουά αν και προηγήθηκε με 53-32 στο 33ο λεπτό τελικά πήρε νίκη με μόλις 2 πόντους διαφορά (55-53) επί της Ορλεάν. Η γαλλική ομάδα κατάφερε στα τελευταία 7 λεπτά της αναμέτρησης να δεχθεί μόλις δύο πόντους και με σερί 21-2 να μειώσει στο καλάθι και να έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Από τη Σαρλερουά ξεχώρισε ο Τζόνσον με 10 πόντους ενώ από 9 πέτυχαν οι Μπρόιλς και Τζέικομπσον ενώ για την Ορλεάν πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολς με 14 πόντους και ακολούθησαν οι Κοβίλ (13) και Μπανκς (12).
Τέλος στο «Ανταρές» του Λε Μαν μετά από μεγάλη μάχη η Λε Μαν πήρε τη νίκη επί της Αλμπα με 61-60 χάρη σε μία βολή του Μπατίστα και παρά το γεγονός ότι η Αλμπα είχε προηγηθεί 59-53 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Η γαλλική ομάδα ήταν καλύτερη μόνο στην πρώτη περίοδο (17-7) αφού στη συνέχεια η Αλμπα ισορρόπησε με όπλο την άμυνά της. Ο Μαρκ Σάλιερς με 28 πόντους ξεχώρισε από τη Λε Μαν ενώ ο Βραζιλιάνος Μπατίστα πέτυχε 13 πόντους με τον Ντεγουόρικ Σπένσερ να μένει στους 4 με 1/7 σουτ. Από την Αλμπα ο Τσαμπ είχε 16 πόντους και ο Τζένκινς 15.