Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

Γιάγκλα ο σωτήρας!

Θρίλερ παίχθηκε στον αγώνα της Λετονίας με τη Γερμανία με τους Λετονούς να κερδίζουν και τους Γερμανούς να… πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους. Η Λετονία χρειαζόταν νίκη με διαφορά τουλάχιστον 8 πόντων, διαφορά την οποία είχε στα χέρια της σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού μέχρι και 22 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε όταν προηγήθηκε με 68-57. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Γιάγκλα (13 δεύτερα πριν το τέλος) μείωσε σε 68-60, ο Κάλβε έχασε δύο βολές στα 12 δευτερόλεπτα και ξανά ο Γιάγκλα με βολές στα 10 έγραψε το τελικό 68-62 με τον Σκέλε να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων με τη λήξη. Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν κάκιστο ποιοτικά αφού οι δύο ομάδες έμειναν για 6 λεπτά δίχως εντός πεδιάς καλάθι με τη Λετονία να προηγείται 14-13. Η Γερμανία προσπέρασε 22-21 αλλά με σερί 8-0 η Λετονία ξέφυγε 29-22 και 37-29 στο ημίχρονο με τον Μπιεντρίνς. Στην 3η περίοδο η Γερμανία μείωσε σε 40-37 και 46-43 αλλά με σκόρερ τον Καμπάλα η Λετονία ξέφυγε ξανά με 51-42 με τους Λετονούς να προηγούνται με 57-47 και 67-57 στην τελευταία περίοδο αλλά να μην κρατάνε το πολυπόθητο +8.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ, Σάφαρτσικ 7, Σούλτσε 4, Ολμπρεχτ 3, Βισόκι 2, Χάμαν 5, Γκριν 16, Χάρις 5, Φέμερλινγκ 5, Μπέντσινγκ 2, Γιάγκλα 13 (7 ριμπ.).

ΛΕΤΟΝΙΑ: Χελμάνις 6, Βίτολς, Σκέλε 10, Μπλουμς 5, Κάλβε 2, Βάλτερς 10, Γιάχοβικς, Καμπάλα 11, Στάλμπεργκς, Γιανιτσένοκς 14, Μπιεντρίνς 10 (9 ριμπ.).