Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

Εκρυψε τη μπάλα (για 9 λεπτά) η Κροατία

Αν και έπαιξε με τη φωτιά για 28 λεπτά η Κροατία με ένα εντυπωσιακό σερί 25-2 μέσα σε 9 λεπτά, ανέτρεψε το εις βάρος της -8 και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη με 81-71 κατακτώντας έτσι τη 2η θέση στον Α Ομιλο αφήνοντας τρίτους τους Σκοπιανούς. Η Κροατία εμφανίσθηκε στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο με την ίδια εικόνα που είδε στο ματς με την Ελλάδα. Δίχως σαφές πλάνο και με τρύπια άμυνα κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των Σκοπίων με τους Βρμπιτσα και Ρίστερ Στεφάνοβ. Οι δύο γκαρντ έδωσαν προβάδισμα με 13-8 και 16-11 στο 6ο λεπτό για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 25-20. Το επιθετικό κρεσέντο της FYROM συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο όταν ξέφυγε 34-20 και 39-22 στο 13ο λεπτό με συνολικό σερί 14-2 και δράστες τους Γκετσέβσκι και Μάσεϊ για να μειώσει στους 12 πόντους του ημιχρόνου (48-36) η Κροατία με τον Βούιτσιτς. Η αντεπίθεση, δε, της Κροατίας συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν με ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί μείωσε στο καλάθι (48-46) με τους Βούιτστις και Ρόζιτς μπροστάρηδες και παρότι τα Σκόπια ξέφυγαν με 58-50 με τον Β.Στογιανόβσκι, οι Κροάτες είχαν βρει τον ρυθμό τους. Ετσι το 61-52 του 28ου λεπτού έγινε με νέο σερί 14-0, 66-61 υπέρ της ομάδας του Ρέπεσα στο 33ο λεπτό με τους Μπάνιτς, Κους και Πλάνινιτς (στην οργάνωση) πρωταγωνιστές. Από εκεί και πέρα η Κροατία με την ψυχολογία στα ύψη, ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (77-63 στο 37’) με συνολικό σερί 25-2 και έφτασε άνετα στη νίκη.

FYROM: Β.Στεφάνοβ 12, Σοκόλοβ 12, Ρ.Στεφάνοβ 11, Β.Στογιανόβσκι 7, Τασόβσκι 2, Γκετσέβσκι 8, Αντιτς 7 (10 ριμπ.), Μάσεϊ 11 (9 ριμπ.), Σαμαρτζίσκι.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 7 (6 ασίστ), Κους 8, Πόποβιτς 7, Βούιτσιτς 12, Πρκατσιν 9, Ρόζιτς 7, Πλάνινιτς 9 (7 ασίστ), Στόγιτς 2, Λόντσαρ 1, Μπάνιτς 11, Νίτσεβιτς 8.