Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2009

Τα έκανε... σαλάτα η Γερμανία

Το μεγάλο… λάθος έκανε η Γερμανία αφού σε ένα παιχνίδι όπου έκανε ρεκόρ λαθών (17) έχασε από τα Σκόπια με 86-75 και πλέον δύσκολα θα καταφέρει να προκριθεί στην 8αδα της διοργάνωσης ενώ οι Σκοπιανοί έχουν κάποιες ελπίδες πρόκρισης. Όλα κρίθηκαν σε ένα μαγικό για τους Σκοπιανούς, τραγικό για τους Γερμανούς πεντάλεπτου στο τέλος της τρίτης και αρχές της τέταρτης περιόδου όταν το εύθραυστο 47-46 έγινε με σερί 20-4 67-50 και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αρσιτς. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τα Σκόπια να προηγούνται 6-2 και 18-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου με μπροστάρη τον Βρμπιτσα Στεφάνοβ. Η Γερμανία με τα τρίποντα του Στάιγκερ κατάφερε να προσπεράσει 24-25 στο 13’30’’ και έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 36-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Σκόπια ξέφυγαν 45-38 με τη Γερμανία να μειώνει με τους ψηλούς (Φέμερλινγκ και Ολμπρεχτ) σε 47-46 (26ο λεπτό) αλλά κάπου εκεί έπαθε επιθετικό μπλακ-άουτ. Τα αβίαστα λάθη των γκαρντ της διαδέχονταν το ένα το άλλο και τα Σκόπια δεν έχασαν την ευκαιρία. Με τους Μάσεϊ, Τασόβσκι και Στεφάνοβ έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς και με το 20-4 σερί ξέφυγαν 67-50 στο 31’30’’ και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

FYROM: Β.Στεφάνοβ 25, Μιρακόβσκι 9, Σοκόλοβ, Ρ.Στεφάνοβ 1, Τασόβσκι 13, Γκετσέβσκι 9, Αντιτς 13, Μάσεϊ 16, Σαμαρτζίσκι.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ 14, Σαφάρτσικ 10, Σούλτζε 3, Ολμπρεχτ 12, Βισόκι, Χάμαν 2, Γκριν 10, Χάρις, Φέμερλινγκ 13, Μπέντσινγκ 6, Γιάγκλα 5.