Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

Με την ψυχή στο στόμα...

Χρειάστηκε να επιστρατευτεί η ευστοχία του Γκασόλ και του Ναβάρο έστω και την τελευταία στιγμή προκειμένου η κακή και πάλι Ισπανία να πετύχει την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ με 84-76 επί του… θηρίου που λέγεται Μεγάλη Βρετανία. Οι πεισματάρηδες Βρετανοί αν και έχαναν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με διαφορές κοντά ή πάνω από τους 10 πόντους, με υπομονή και ευστοχία απέναντι στη ζώνη που αναγκάστηκε να επιστρατεύσει στην άμυνα ο Σκαριόλο για τους Ισπανούς, πήραν το προβάδισμα στο σκορ (68-66) 5 λεπτά πριν το φινάλε και το κράτησαν μέχρι το τελευταίο δίλεπτο (73-71) όμως δέχθηκαν ένα 10-0 σερί από δύο τρίποντα του Γκασόλ και του Ναβάρο και έπεσαν μαχόμενοι στο καναβάτσο. Η Ισπανία ζαλισμένη από την ήττα από τους Σέρβους και εμφανώς αγχωμένη, προηγήθηκε μεν 12-0 στο ξεκίνημα 22-10 και 25-15 στο δεκάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά στο +13 (39-26) και έκλεισε το ημίχρονο στο 44-35 αλλά στην τελευταία περίοδο τα έκανε θάλλασα. Το 66-54 έγινε 66-68 με 14-0 σερί των Βρετανών (που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον τραυματία Αντριου Μπετς και είδαν τους Μενσά-Μπονσού και Σάλιβαν να φορτώνονται από νωρίς με φάουλ) αλλά στο φινάλε μίλησε η εμπειρία.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Π.Γκασόλ 27 (11 ριμπ.), Ρούντι Φερνάντεζ 13, Ρούμπιο 5 (6 ασίστ), Ναβάρο 10, Κλαβέρ 12, Ρέγες 4, Καμπέθας, Ραούλ Λόπεζ, Τζουλ, Μ.Γκασόλ 8, Μουμπρού 5.

ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Χαρτ 15 (8 ριμπ.), Ατσάρα 7, Λένζι 14, Μενσά-Μπονσού 6, Σάλιβαν 6, Αρτσιμπαλντ 4, Φρίλαντ 10, Ρέινκινγκ 10, Μπόιντ 4.

Υ.Γ. ‘Γεια στο στόμα των διαιτητών που επιτέλους αποφάσισαν να βάλουν σε τάξη τους Ισπανούς. Πρώτα με την τεχνική ποινή στο θεατρινίστικο πέσιμο του Ρέγες και μετά με την τεχνική ποινή στον Ρούντι Φερνάντεζ. Είναι μια αρχή…