Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

Τα... χρειάστηκε η Σλοβενία

Αν και τα… χρειάστηκε για τρία δεκάλεπτα η Σλοβενία πήρε τελικά τη νίκη απέναντι στους μαχητικούς Βρετανούς με 72-59 και έκανε ξεκίνημα με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ. Η Σλοβενία θέλησε να δείξει από τα πρώτα λεπτά ποιος είναι το αφεντικό αφού μετέτρεψε το αρχικό υπέρ της 10-7 σε 18-9 και 27-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί όμως χαλάρωσε και μάλιστα επικίνδυνα με αποτέλεσμα η Μεγάλη Βρετανία μεταφέροντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι με τους Μενσά-Μποντού και Αρτσιμπαλντ να τρέξει ένα αρχικό σερί 14-2 και να ισοφαρίσει 29-29 ενώ επεκτείνοντας το σερί σε 20-6, πήρε κεφάλι στο σκορ με 35-33! Το ημίχρονο πάντως βρήκε τη Σλοβενία προηγούμενη 37-35 με δύο βολές του Λάκοβιτς. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σλοβενία με τον Λάκοβιτς πήρε μία διαφορά 7 πόντων (47-40 στο 26’) αλλά νέο σερί των Βρετανών 7-2 μείωσε σε 49-47 στο 29’. Ιδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο με τους Σλοβένους να ξεφεύγουν 57-50 και 61-52 με τους αδερφούς Εραζεμ και Ντομέν Λόρμπεκ στο 32ο λεπτό και ολοκληρώνοντας το σερί τους στο 18-5 ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (67-52) στο 34ο λεπτό κόβοντας οριστικά τις ορέξεις των Βρετανών.

ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Χαρτ, Λένζι 1, Μενσά-Μπονσού 18, Σάλιβαν, Τζορτζ, Αρτσιμπαλντ 12, Φρίλαντ 6, Ρέινκινγκ 5, Μπόιντ 8, Μπετς 9.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Λάκοβιτς 11 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Ούντριχ 8, Μπρέζετς 8, Νάχμπαρ 7,Ντράγκιτς, Γιαγκότνικ 6, Ντ.Λόρμπεκ 7, Γκόλεματς 6, Ε.Λόρμπεκ 19.