Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2009

Με... πρώτη στους "8"

Με μία… βαρετή μέρα στη δουλειά έμοιαζε ο πρώτος αγώνας της Εθνικής μας για τη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ στο Μπίντγκοτζ αφού δίχως να πιάσει μεγάλη απόδοση αλλά με όπλο τη…φανέλα κέρδισε σχετικά άνετα τη μαχητική Γερμανία με 84-76 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία της στην 8αδα της διοργάνωσης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δίχως να φτάσει τα στάνταρ των αγώνων της στην πρώτη φάση έπαιξε όσο έπρεπε για να πάρει την 4η συνεχόμενη νίκη της με τον Σχορτσιανίτη αιχμή του δόρατος. Στα μείον η κακή άμυνα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα πάρα πολλά φάουλ (13) από το σκληρό παιχνίδι των Γερμανών σε όλη την πρώτη περίοδο δεν επέτρεψαν στην Εθνική μας να βρει ρυθμό αφού οι επιθέσεις της σταματούσαν συνεχώς. Ετσι, παρά το αρχικό 10-6, η Γερμανία με δύο τρίποντα των Φέμερλινγκ και Γιάγκλα προσπέρασε 12-10 αλλά η Εθνική με συνδυασμένη άμυνα δεν επέτρεψε να κρατήσουν το προβάδισμα. Αρχικά με τον εξαιρετικό Φώτση και στη συνέχεια με τον Σπανούλη και παρά τις 7 χαμένες βολές (0/4 ο Ζήσης, 11/18 η ομάδα!) στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε 22-16 (9’) και 25-19 στο τέλος της περιόδου.

Με τους Γερμανούς να παίζουν κάτι σαν… μπάσκετ και την Εθνική μας να αρχίζει σιγά-σιγά να βρίσκει ρυθμό η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (29-19 στο 13’) και παρά το γεγονός ότι η Γερμανία μείωσε με κάποια σκόρπια τρίποντα σε 35-31, δύο απανωτά τρίποντα από Περπέρογλου και Σπανούλη έκαναν το 41-31. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο με την Εθνική να κρατάει μία διαφορά ασφαλείας, τους Γερμανούς να μειώνουν σε 49-45 αλλά τον Σχορτσιανίτη και τον Πρίντεζη να απαντούν με σερί 8-0 για την Ελλάδα που ξέφυγε 57-45 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +61-50. Οι Γερμανοί πάντως δεν τα παράτησαν αφού από το εις βάρος τους -11 (66-55) μείωσαν με αιχμή του δόρατος τον Σάφαρτσικ σε 66-59 και 70-66 (35’) αλλά Φώτσης, Σχορτσιανίτης και Σπανούλης με 9-2 σερί ανέβασαν τη διαφορά στους 11 (79-68) δυόμιση λεπτά πριν το τέλος και η νίκη παρέμεινε σε ελληνικά χέρια.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ 3, Σάφαρτσικ 23 (3/3 δίπ., 5/5 τριπ., 2/2 β.), Σούλτζε 3, Ολμπρεχτ 4, Βισόκι 2, Χάμαν, Γκριν 6, Πλάις 4, Χάρις 4, Φέμερλινγκ 8, Μπέντσινγκ 16, Γιάγκλα 3

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαμπόκης 5, Μπουρούσης 2, Ζήσης 12, Σπανούλης 20 (6 ασίστ), Καλάθης, Φώτσης 12, Πρίντεζης 8, Κουφός 4, Περπέρογλου 7, Σχορτσιανίτης 14.