Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2009

Σε Μουντομπάσκετ μετά από 16 χρόνια Κροατία

Την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2010 που θα διεξαχθεί στην Τουρκία εξασφάλισε η Κροατία που νίκησε με 76-69 τη Ρωσία στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 και έτσι την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία για 1994 και την παρθενική της συμμετοχή, ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα τις θέσεις 5-6. Η Κροατία που θα εμφανισθεί σε Μουντομπάσκετ για πρώτη φορά μετά το της αναμέτρησης αλλά με τον Ούκιτς σε μεγάλα κέφια (18 πόντοι, 8 ασίστ) και τους Ρόζιτς και Κασούν να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες έφτασε τελικά στην επικράτηση απέναντι στη Ρωσία από την οποία μόνον οι Μόνια και Μπίκοβ ξεχώρισαν. Η Κροατία προηγήθηκε 18-14 στο δεκάλεπτο αλλά η Ρωσία πήρε το προβάδισμα μετά το 15ο λεπτό και έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (41-33). Η Κροατία όμως με 14-4 σερί στην τρίτη περίοδο πήρε κεφάλι στο σκορ με 47-45 και ακολούθησε μάχη. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 35ο λεπτό (65-65) αλλά σε εκείνο το σημείο 4 σερί πόντοι τοι Νίτσεβιτς και ένα τρίποντο του Ούκιτς ένα λεπτό πριν το φινάλε έδωσαν στην Κροατία την ευκαιρία να ξεφύγει 73-67 και τελικά να πάρει τη νίκη.
ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς 8, Μπίκοβ 8, Φριτζόν 3, ΜακΚάρτι 9 (7 ριμπ.), Σοκόλοβ, Μόνια 18, Πονκρασόβ 6, Ζοζούλιν 8, Μοζγκόβ 9.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 18 (8 ασίστ), Κους 5, Πόποβιτς 8, Βούιτσιτς 2, Πρκατσιν, Ρόζιτς 14, Πλάνινιτς 5, Στόγιτς, Λόντσαρ 6, Μπάνιτς, Νίτσεβιτς 6, Κασούν 12