Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

Πρώτοι και αήττητοι οι Γάλλοι

Με την ίδια συνταγή όπως στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της, το βάρος στην άμυνα δηλαδή και η μπάλα στους Πάρκερ και Τουριάφ, η Γαλλία νίκησε 69-64 και τη Ρωσία και κατέκτησε αήττητη την πρώτη θέση στον Β Ομιλο κάτι που σημαίνει ότι όπως και η Ελλάδα (με την οποία θα συναντηθούν την ερχόμενη Τρίτη) θα ξεκινήσει με ρεκόρ 2-0. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τη Ρωσία να παίρνει δύο φορές διαφορές μόλις 7 πόντων αλλά τη Γαλλία να έχει πάντα απαντήσεις. Οι Γάλλοι με τον Τουριάφ προηγήθηκαν 10-7 και 14-10 στο 6ο λεπτό αλλά ο ΜακΚάρτι έδωσε προβάδισμα στη Ρωσία στο δεκάλεπτο με 17-15. Η ομάδα του Μπλατ μάλιστα με τον Κουρμπάνοβ σκόρερ ξέφυγε 23-18 και 28-21 αλλά με σερί 9-2 η Γαλλία ισοφάρισε 30-30 για να λήξει το ημίχρονο με τη Ρωσία στο +1 (35-34). Οι Ρώσοι ξέφυγαν ξανά με 44-37 στο 23ο λεπτό αλλά τότε ανέλαβε δράση ο συνήθης ύποπτος Πάρκερ, για τη Γαλλία που με 11-3 σερί προσπέρασε 48-47 στο 28ο λεπτό και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 52-51. Οι «τρικολόρ» κράτησαν την πρωτοπορία στο σκορ σχεδόν σε όλη την 4η περίοδο (61-57 και 65-62 στο 36ο λεπτό) και την κρίσιμη στιγμή ξέφυγαν με 69-64 με συνεχόμενους πόντους του Τουριάφ, δύο λεπτά πριν το φινάλε φτάνοντας έτσι στην τρίτη τους νίκη στο τουρνουά.

ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς 5, Κουρμπάνοβ 12, Μπίκοβ 2, Φρίτζον 11, ΜακΚάρτι 13, Μόνια, Πονκρασόβ 7 (8 ασίστ), Ζοζούλιν 6, Μοζγκόβ 8.

ΓΑΛΛΙΑ: Μπατούμ, Ζανό 3, Κοφί 2, Πάρκερ 17, Φ.Πιετρίς 1, Ντε Κολό 7, Ντιαό 19 (7 ριμπ., 7 ασίστ), Τουριάφ 18 (14 ριμπ.), Τραορέ 2.