Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

Έτσι ντε...

Πολύ κακό για το τίποτα αποδείχθηκε όλη η φασαρία που είχε προηγηθεί του πρώτου αγώνα της Εθνικής μας για το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας απέναντι στα Σκόπια αφού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παραδίδοντας μαθήματα σύγχρονου μπάσκετ έκανε τους γείτονες να μοιάζουν με ομάδα… γειτονιάς. Ετσι τους φιλοδώρησε με διαφορά 32 πόντων στο τελικό 86-54, μία διαφορά που μάλλον… κολακεύει τους Σκοπιανούς αφού η ελληνική ομάδα αν ήθελε θα μπορούσε να φτάσει τη διαφορά σε επίπεδα… ρεκόρ για Ευρωμπάσκετ. Εχοντας σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς, καθαρό μυαλό και σοβαρότητα στην επίθεση και το κυριότερο όντας άριστα διαβασμένη στην άμυνα με συνεχείς αλληλοκαλύψεις η Ελλάδα «καθάρισε» το ματς από το τζάμπολ και έδωσε… μήνυμα ενόψει της συνέχειας. Το ξεκίνημα του αγώνα, λοιπόν, ήταν ονειρεμένο για την Εθνική μας. Με σωστές επιθετικές επιλογές, με έναν Σπανούλη ασταμάτητο να πετυχαίνει 11 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά αλλά και με άμυνα για σεμινάριο απέναντι στους Σκοπιανούς που τους έκανε να μοιάζουν με σκορποχώρι, η Εθνική μας άφησε το πόδι πατημένο στο γκάζι από το τζάμπολ. Προηγήθηκε με το καλημέρα 18-3 μετά από τεσσερσήμισι λεπτά δράσης, ανέβασε τη διαφορά στους 17 (23-6) και στους 18 πόντους (28-10) με τα Σκόπια να μειώνουν σε 28-13 με το 4ο τους τρίποντο στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν στο… κόλπο και οι ψηλοί (Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης) με «μαέστρο» τον Καλάθη και το πάρτυ συνεχίσθηκε (40-19 και 48-23) με τους Σκοπιανούς να μειώνουν προς στιγμή με 5 σερί πόντους του Μάσεϊ σε 48-28 αλλά την Ελλάδα να κλείσει το ημίχρονο στο… κολακευτικό για τους Σκοπιανούς +24 (52-28). Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με την Εθνική να κρατάει τη διαφορά σε… θεόρατα ύψη (56-28 ντάμπλ σκορ στο 21’, 72-39 με τον Περπέρογλου στο 31’) να προσφέρει θέαμα αλλά και να κρατάει δυνάμεις για τη συνέχεια και να φτάνει στο ρελαντί στο τελικό 86-54.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαμπόκης 5, Μπουρούσης 11 (8 ριμπ.), Ζήσης 8, Σπανούλης 17, Καλάθης 4 (5 ασίστ), Φώτσης (6 ριμπ.), Πρίντεζης 6, Γλυνιαδάκης 5, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 6, Περπέρογλου 10, Σχορτσιανίτης 11.

FYROM: Β.Στεφάνοβ 3, Μιρακόβσκι 3, Ρ.Στεφάνοβ 2, Β.Στογιανόβσκι 6, Μπλαζέβσκι, Τασόβσκι, Γκετσέβσκι 9, Αντιτς 9, Ντ.Στογιανόβσκι 2, Μάσεϊ 12, Σαμαρτζίσκι 8.