Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2009

Τυχερή στη... ρώσικη ρουλέτα

Ένα ντέρμπι που ελάχιστοι περίμεναν να γίνει, λίγο έλλειψε να «καταστρέψει» τη Ρωσία δύο μέρες μετά τον θρίαμβο της Ελλάδας αφού μετά κόπων και βασάνων πολλών επικράτησε των Σκοπίων με 71-69. Πάντως οι Σκοπιανοί ακόμη και αν ήταν πιο προσεκτικοί στα τελευταία λεπτά και έπαιρναν τελικά μία νίκη με μικρή διαφορά δεν θα τους έφτανε αφού μόνο με νίκη άνω των 6 πόντων θα προκρίνονταν στην 8αδα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Ρωσία να παίρνει διαφορές 4-8 πόντων αλλά να μην μπορεί να «καθαρίσει» το ματς. Η Ρωσία με τον νεαρό Μοζγκόβ να βγάζει μάτια για ένα ακόμη παιχνίδι (τελείωσε το ματς με 25 πόντους με 11/17 δίποντα και 11 ριμπάουντ) προηγήθηκε 12-8 στο 9ο λεπτό και 14-10 στο τέλος της περιόδου με τον Μοζγκόβ να έχει πετύχει τους μισούς πόντους. Η διαφορά στη δεύτερη περίοδο ανέβηκε στους 5 (16-11), τους 8 (24-16) και τους 9 πόντους (30-21 στο 16’30’’) αλλά τα Σκόπια με τον Αντιτς μείωσαν στο 33-27 του ημιχρόνου. Μάλιστα με σερί 9-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με μπροστάρη τον Βρμπιτσα Στεφάνοβ, οι Σκοπιανοί προσπέρασαν 36-35 και ξέφυγαν με 42-38 στο 26ο λεπτό. Ο Πονκρασόβ με τον Μοζγκόβ έδωσαν ξανά προβάδισμα στη Ρωσία με 53-49 αλλά νέο 8-0 σερί των Σκοπίων με τον Γκετσέβσκι έκανε το σκορ 57-53 για τους «γείτονες» οι οποίοι όμως στα τελευταία λεπτά είχαν κακές επιλογές. Κατάφεραν πάντως με τον Αντιτς (καλάθι και φάουλ) να μειώσουν στον πόντο (69-68) 12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Φριτζόν με βολές στα 11 δεύτερα έκανε το 71-68, ο Μιρακόβσκι στα 7 δευτερόλεπτα το 71-69 με μία βολή, οι Ρώσοι έκαναν παιδαριώδες λάθος στην επαναφορά αλλά ο Μιρακόβσκι με τη λήξη αστόχησε σε λέι-απ και οι Ρώσοι πήραν με την ψυχή στο στόμα τη νίκη.

ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς 10, Κουρμπάνοβ 2, Μπίκοβ 8, Φριτζόν 3, ΜακΚάρτι 9, Μόνια 4, Πονκρασόβ 10 (6 ριμπ., 7 ασίστ), Ζοζούλιν, Μοζγκόβ 25 (11 ριμπ.).

FYROM: Β.Στεφάνοβ 16, Μιρακόβσκι 1, Σοκόλοβ, Ρ.Στεφάνοβ, Μπλαζέβσκι, Τασόβσκι 2, Γκετσέβσκι 16, Αντιτς 19 (10 ριμπ.), Ντ.Στογιανόβσκι 7, Μάσεϊ 8, Σαμαρτζίσκι.