Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

Στο... έξτρα πέντε η Ισπανία

Χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης προκειμένου Ισπανία και Σλοβενία να λύσουν τις διαφορές τους με τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές να παίρνουν τελικά τη νίκη με 90-84 (κανονικός αγώνας 78-78) και μαζί και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν μοιρασμένα στις δύο ομάδες. Η Σλοβενία μεταφέροντας το παιχνίδι της κοντά στο καλάθι (Μπρέζετς) προηγήθηκε 7-4 και 17-13 με την Ισπανία όμως να μειώνει με τον Ρούντι στο 20-18 του δεκαλέπτου. Οι Ιβηρες μάλιστα με ένα σερικό 6-0 σερί προηγήθηκαν 24-20 και 29-22 με τρίποντο του Τζουλ στο 13ο λεπτό αλλά η Σλοβενία με ομαδική προσπάθεια προσπέρασε ξανά με σερί 11-3, σε 33-32 στο 17ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Ζντοβτς και η Ισπανία με ένα γρήγορο 7-0 πήρε κεφάλι στο σκορ με 39-33 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 43-35. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (45-35) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και παρέμεινε κοντά σε αυτά τα επίπεδα (62-49 στο 30’). Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει. Όπως και στο ματς με τη Μεγάλη Βρετανία οι Ισπανοί «ξεφούσκωσαν» επιθετικά στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου και η Σλοβενία με σερί 14-2 έφερε τη διαφορά σε απόσταση βολής (64-63 στο 35’) με τους Λάκοβιτς και Ντράγκιτς. Το παιχνίδι άναψε για τα καλά και παρότι η Ισπανία ξέφυγε 74-68 1’49’’ πριν το τέλος η Σλοβενία μείωσε σε 75-74 στα 11 δεύτερα με τον Ντράγκιτς. Με βολές ο Ρούντι έκανε το 77-74 για να μειώσει με βολή ο Ντράγκιτς στα 7. Ο Ρούντι στα 6 δεύτερα με 1/2 βολές έκανε το 78-75 και στο ένα δευτερόλεπτο ο Ντράγκιτς κέρδισε φάουλ. Εβαλε την πρώτη βολή, έχασε επίτηδες τη δεύτερη και ο Εραζεμ Λόρμπεκ με φόλοου στη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση (78-78). Στο έξτρα πεντάλεπτο η Σλοβενία έχασε γρήγορα τον Εραζεμ Λόρμπεκ με 5 φάουλ και η Ισπανία με τους Πάου Γκασόλ, Ρέγες και Ρούντι ξέφυγε 85-80 και 89-82 100 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε κρατώντας έτσι τη νίκη.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Π.Γκασόλ 13 (9 ριμπ.), Ρούντι Φερνάντεζ 19, Ρούμπιο 9, Ναβάρο 21, Ρέγες 17 (8 ριμπ.), Καμπέθας, Ραούλ Λόπεζ, Τζουλ 6, Μ.Γκασόλ 5.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ, Λάκοβιτς 15, Ούντριχ, Μπρέζετς 12, Σμόντις, Νάχμπαρ 14, Ντράγκιτς 19, Γιαγκόντνικ 8, Ντ.Λόρμπεκ 4, Γκόλεματς 4, Ε.Λόρμπεκ 8 (10 ριμπ.).