Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2009

Ιπτάμενη Σλοβενία, αγνώριστη Σερβία...

Στους πανηγυρισμούς της νίκης επί της Ισπανίας έμειναν οι Σέρβοι στη δεύτερη μέρα του Ευρωμπάσκετ και το πλήρωσαν πολύ ακριβά αφού η Σλοβενία δεν τους χαρίστηκε. Στο ντέρμπι των «πλάβι» λοιπόν η Σλοβενία επέβαλε τον δικό της νόμο και πέτυχε μία σπουδαία νίκη με 80-69 με μία διαφορά 11 πόντων που ίσως της χρησιμεύσει στη συνέχεια. Η Σλοβενία φάνηκε σαφώς πιο συγκεντρωμένη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αφού προηγήθηκε 13-3 στα πρώτα λεπτά, 18-9 και παρά τη μείωση του σκορ σε 18-15 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (22-15) με τους Λάκοβιτς και Ντράγκιτς. Συνεχίζοντας στον ίδιο γρήγορο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο με σερί 9-2 ξέφυγε 31-17 με τον Νάχμπαρ σκόρερ για να μειώσουν οι «νωθροί» Σέρβοι στο 39-29 του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Σλοβενία με ένα 5-0 σερί ξέφυγε 44-29 και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους 18 πόντους (56-38) στο 27ο λεπτό για να λήξει η περίοδος 60-44. Οι Σέρβοι προσπάθησαν μάταια όμως να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση στην τελευταία περίοδο αφού το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό 80-69.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Λάκοβιτς 16, Ούντριχ 5, Μπρέζετς 3, Σμόντις 4, Κλόμπουτσαρ, Νάχμπαρ 17 (9 ριμπ.), Ντράγκιτς 16, Γιαγκότνικ, Ντ.Λόρμπεκ, Γκόλεματς 4, Ε.Λόρμπεκ 14.

ΣΕΡΒΙΑ: Πόποβιτς, Τέπιτς 6, Τεοντόσιτς 16, Πάουνιτς 7, Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 2, Τρίπκοβιτς 7, Ραντούλιτσα 4, Κρστιτς 2, Πέροβιτς 9, Βελίτσκοβιτς 6, Μάτσβαν 4.