Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

Εκαναν πλάκα οι Τούρκοι...

Τελείωσε πριν καν… αρχίσει ο αγώνας της Τουρκίας με τη Βουλγαρία με την ομάδα του Τάνιεβτς να κάνει περίπατο (94-66) και να εξασφαλίζει την πρόκριση στη Β Φάση. Την Τετάρτη, δε, απέναντι στη γηπεδούχο Πολωνία θα «παίξει» την 1η θέση του ομίλου. Το ματς με τη Βουλγαρία αντέχει σε κριτική μόνο για 7 λεπτά. Τόσα άντεξε η ομάδα του Γκέρσον αφού μέχρι εκείνο το σημείο ήταν σε απόσταση βολής (16-13). Στη συνέχεια, αρχικά ο Αρσλάν και μετά ο Ιλιάσοβα και ο Τούρκογλου έδωσαν αέρα 9 πόντων στην Τουρκία στο δεκάλεπτο (24-15), ανέβασαν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους στο 14ο λεπτό (30-17 και 37-19) και με απανωτούς αιφνιδιασμούς την εκτόξευσαν στο παρά έναν πόντο νταμπλ-σκορ του ημιχρόνου (53-27). Το δεύτερο μέρος ήταν τυπικής διαδικασίας με τη Βουλγαρία να έχει στο μυαλό της το ματς της Τετάρτης με τη Λιθουανία όπου και θα παιχθεί η 3η θέση του ομίλου και την Τουρκία να κατεβάζει ταχύτητα ενόψει του ντέρμπι με την Πολωνία.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ν.Ιβάνοβ 2, Κ.Ιβανοβ 4, Κοστόβ 3, Ρόουλαντ 15, Βιντένοβ 14, Σλαβέικοβ, Γκεοργκίεβ 4, Ανγκέλοβ 5, Εφθίμοβ 3, Μλαντένοβ 4, Αβράμοβ, Στοίκοβ 12.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γιαρανγκιουμέ 7, Γκιουλέρ 14, Ιλιάσοβα 16 (7 ριμπ.), Ερντέν 2, Τουντσερί 3, Σαβάς 10 (7 ριμπ.), Ασίκ 10 (7 ριμπ.), Αρσλάν 17, Ερσέκ 7, Τούρκογλου 8.