Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2009

Για μεγάλα πράγματα η Σλοβενία...

Κατώτεροι των προσδοκιών του κόσμου τους αποδείχθηκαν οι διοργανωτές Πολωνοί που κοίταξαν στα μάτια τη Σλοβενία μόνο για ένα ημίχρονο αλλά τελικά ηττήθηκαν με 76-60. Ένα τραγικό επτάλεπτο στην τρίτη περίοδο για την ομάδα του Κατζούριν ήταν αρκετό για να χαρίσει μία άνετη νίκη στη Σλοβενία που προκρίθηκε οριστικά στα προημιτελικά. Η δε Πολωνία μόνο με νίκη επί της Ισπανίας την Τετάρτη θα μπει στην 8αδα αφήνοντας εκτός τους Ιβηρες. Η Πολωνία με σύμμαχο την εξέδρα, λοιπόν, προσπάθησε να επιβάλει το δικό της παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αν και έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς δεν ήταν ανάλογα εύστοχη από την περιφέρεια με εξαίρεση ορισμένα ξεσπάσματα ενώ από την άλλη η Σλοβενία, εγκλωβισμένη κοντά στο καλάθι προσπαθούσε να τα βγάλει πέρα με μακρινά σουτ. Ετσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 14-9 και 17-11 στο 8ο λεπτό. Όμως στη συνέχεια «κόλλησαν» επιθετικά από τις βιαστικές και λανθασμένες επιλογές τους και η Σλοβενία με δύο τρίποντα του Ούντριχ αρχικά και πόντους του Λάκοβιτς αφού κράτησε για 6 λεπτά τους Πολωνούς δίχως πόντο προσπέρασε με 19-17 (14ο λεπτό) και έφτασε τη διαφορά στους 7 πόντους (29-22 με νέο 7-0 σερί) στο 17ο λεπτό. Το φινάλε του ημιχρόνου πάντως βρήκε τους Πολωνούς στο -2 αφού με δικό τους 7-0 σερί ισοφάρισαν 29-29 (δράστης ο Σζέβσζικ) για να γράψει το 31-29 με βολές ο Κλόμπουτσαρ. Και ενώ όλα προμήνυαν ντέρμπι, η Πολωνία έπαθε νέο επιθετικό μπλακ-άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχε μόλις μία βολή στα επτά πρώτα του λεπτά και η Σλοβενία με σερί 15-1 ξέφυγε 46-30 και έφτασε τη διαφορά και στους 17 πόντους (51-34) με σκόρερ τον Εραζεμ Λόρμπεκ πριν μειώσει η Πολωνία στο 53-40 του 30λεπτου. Η Πολωνία δεν είχε πλέον δυνάμεις και καθαρό μυαλό να «γυρίσει» το ματς, η Σλοβενία είχε πάρει… φόρα ανεβάζοντας τη διαφορά στυς 20 πόντους σε χρόνο… ντε-τε (62-42 στο 33ο λεπτό) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ 5, Λάκοβιτς 14 (6 ασίστ), Ούντριχ 10, Μπρέζετς 12, Νάχμπαρ 6, Κλόμπουτσαρ 4, Γιαγκότνικ 5, Ντ.Λόρμπεκ, Γκόλεματς, Ε.Λόρμπεκ 20 (9 ριμπ., 5 ασίστ).

ΠΟΛΩΝΙΑ: Ρόζικ, Τσιλίνσκι, Σζουμπάργκα 2, Βίτκα, Σζεβσζικ 15, Ιγκνέρσκι 7, Λόγκαν 15, Γκόρτατ 6 (10 ριμπ.), Λάμπε 6 (7 ριμπ.), Κόσζαρεκ 9.