Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

"Αγιε"... Νικόλα φύλαγε

Η εμπειρία του Νικόλα Βούιτσιτς και του Μάρκο Πόποβιτς μίλησαν στο φινάλε του ντέρμπι όπως εξελίχθηκε το δεύτερο ματς του πρώτου ομίλου με την Κροατία να κερδίζει στο… νήμα το μαχητικότατο Ισραήλ με 86-79. Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο όταν ο έμπειρος σέντερ του Ολυμπιακού ανέλαβε δράση και σήκωσε στις πλάτες του την αγχωμένη Κροατία όταν με καθοριστικά καλάθια της έδωσε αέρα πέντε πόντων τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι Κροάτες ξεκίνησαν δυνατά το ματς αφού προηγήθηκαν 8-2 και 20-10 με σερί 9-2 κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 25-17. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (33-23) αλλά το Ισραήλ με τους Ελιάου και Μπουρστάιν απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε 33-29 στο 16ο λεπτό. Η Κροατία ξέφυγε ξανά 40-31 αλλά το ημίχρονο έληξε στο 42-37. Το Ισραήλ μάλιστα με σερί 10-0 στην τρίτη περίοδο μετέτρεψε το εις βάρος της 42-48 σε 52-48 με τον ασταμάτητο Ελιάου και από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε πόντο-πόντο (59-59, 71-71). Όλα αυτά μέχρι το 37ο λεπτό όταν η Κροατία με τον Βούιτσιτς ξέφυγε 78-73, το Ισραήλ μείωσε με τον Μεκέλ 82-79 αλλά δύο βολές του Πόποβιτς στα 17 δευτερόλεπτα έκαναν το 84-79 και έδωσαν στην Κροατία τη νίκη.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 13, Κους 13, Πόποβιτς 13, Βούιτσιτς 21, Ρόζιτς 3, Πλάνινιτς 9, Στόγιτς, Μπάνιτς 2, Νίτσεβιτς 4, Κασούν 8.

ΙΣΡΑΗΛ: Ροθ, Μεκέλ 16, Λιμονάντ, Πνίνι, Χαλπερίν 5, Μπουρστάιν 10, Ελιάου 31, Μιζράχι, Κοζικάρο 12, Γκριν 5, Ταμίρ.