Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2009

Ο Μίλος μας... γλίτωσε από τον μύλο

Η Λιθουανία έπαιξε για την τιμή της. Ο Μίλος Τεοντόσιτς έπαιξε όμως για τους… Ελληνες και η Σερβία αν και μέχρι το 35ο λεπτό βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο «παρασύροντας» έτσι και την Εθνική μας ομάδα, τελικά κατάφερε με ένα μοναδικό τρίποντο ρεσιτάλ (6/6) μέσα σε τρία λεπτά, να μετατρέψει το εις βάρος της 71-75 σε 89-77 με 18-2 σερί κερδίζοντας τελικά με 89-79. Κάτι που «χρωστάει» στον γκαρντ του Ολυμπιακού ο οποίος ήταν και ο άρχοντας το αγώνα με 20 πόντους και 12 ασίστ! Ετσι, η Σερβία πήρε οριστικά την 3η θέση στον Ζ Ομιλο και θα παίξει με τη Ρωσία ενώ η Εθνική μας θα παίξει με τον ηττημένο του Τουρκία-Σλοβενία ενώ η Γαλλία με τον νικητή του Ισπανία-Πολωνία.

Η Σερβία έχοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις με το πρώην… τρίο Παρτιζάν, δηλαδή τους Βελίτσκοβιτς, Τρίπκοβιτς και Τέπιτς πήρε μετά τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στο σκορ με 11-8 και αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους (21-14) μετά από επτάμιση λεπτά αγώνα. Σε εκείνο τα σημείο όμως κόλλησε επιθετικά και η Λιθουανία με τον Κσιστόβ Λαβρίνοβιτς και τον Μασιούλις έτρεξε ένα σερί 11-3 σε λιγότερο από έξι λεπτά και προσπέρασε με 25-24. Το ημίχρονο πάντως με ένα σερί 4-0 της Σερβίας στα τελευταία δευτερόλεπτα και καλάθι του Τέπιτς με τη λήξη βρήκε την ομάδα του Ιβκοβιτς προηγούμενη 41-37. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μάλιστα η Σερβία ξέφυγε με 46-41 αλλά ξανά τα λάθη και οι κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν νέα ευκαιρία στη Λιθουανία για «μπρέικ». Ετσι, με τους Κλέιζα και Πετραβίτσιους η ομάδα του Μπουτάουτας έτρεξε ένα 11-0 σερί, προηγήθηκε 52-46 και έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 7 πόντους (56-49) στα μισά της τρίτης περιόδου. Πάντως η Σερβία με τον Τεοντόσιτς και πάλι σε ρόλο ηγέτη στην επίθεση αντέδρασε και ισοφάρισε 61-61 στο 29ο λεπτό και ολοκληρώνοντας ένα δικό της 12-5 σερί προηγήθηκε 63-61 στο τέλος του δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Τρίπκοβιτς, δε, η Σερβία ανέβασε στο +5 τη διαφορά (66-61) με σερί 11-0 από το εις βάρος της 55-61 αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει. Η Λιθουανία απάντησε με δικό της 6-0 σερί και προσπέρασε ξανά 67-66 με τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς (33’) και λίγο αργότερα ξέφυγε με 75-71 (35’30’’). Κάπου εκεί όμως ο Τεοντόσιτς πήρε το παιχνίδι επάνω του, οι Σέρβοι άρχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… κοφίνι και οι καρδιές των… Ελλήνων πήγαν στη θέση τους.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μαζούτις, Μασιούλις 20, Ντ.Λαβρίνοβιτς 13(8 ριμπ.), Λουκάουσκις, Ντελινικάιτις 4, Γιομάντας 4, Κλέιζα 11, Κ.Λαβρίνοβιτς 12, Πετραβίτσιους 13, Γιαβτόκας 2.

ΣΕΡΒΙΑ: Πόποβιτς, Τέπιτς 13, Τεοντόσιτς 20 (12 ασίστ), Πάουνιτς, Μπιέλιτσα 3 (8 ριμπ.), Μάρκοβιτς, Τρίπκοβιτς 14, Ραντούλιτσα 1, Κρστιτς 16, Πέροβιτς 3, Βελίτσκοβιτς 16, Μάτσβαν 3.