Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2009

Μόνη πρώτη η Γαλλία

Αν και ζορίστηκε για ένα ημίχρονο η Γαλλία με άμυνα γρανίτη στο τρίτο δεκάλεπτο έπνιξε την κουρασμένη στο δεύτερο μέρος Κροατία και με νίκη 87-79 έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας και πλέον κόντρα στην Ελλάδα θα παιχθεί η 1η θέση του ομίλου. Στο πρώτο ημίχρονο η Κροατία έπαιξε το καλύτερο 20λεπτό της σε αυτό το Ευρωμπάσκετ. Με τον Ρέπεσα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και να κάνει καλό «ροτέισον», με τους ψηλούς να ελέγχουν τα ριμπάουντ (20-13) και τον Πόποβιτς ασταμάτητο από την περιφέρεια πήραν από νωρίς το πάνω χέρι. Προηγήθηκαν 10-7 στο 5ο λεπτό και παρά το προσπέρασμα της Γαλλίας με 13-12 με τον Ντιαό, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 (21-19) με τρίποντη βόμβα του Πόποβιτς στα 3 δευτερόλεπτα. Δύο νέα τρίποντα από Κους και Πόποβιτς ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (29-20) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για να μειώσει η Γαλλία σε 36-32 με τον Μπατούμ αλλά τον Πόποβιτς ξανά να την ανεβάζει στους 9 (45-36) πριν ο Πάρκερ μειώσει στο 46-41 του ημιχρόνου. Όλα όμως άλλαξαν στο δεύτερο μέρος αρχής γενόμενης από το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί η Γαλλία με ομαδική προσπάθεια στην άμυνα έκλεισε όλους τους διαδρόμους στους Κροάτες που παράλληλα άρχισαν σιγά-σιγά να χάνουν τους ψηλούς τους με φάουλ (αποβλήθηκαν Πρκατσιν και Μπάνιτς και αργότερα ο Ρόζιτς). Κάπως έτσι η Γαλλία με τον Πάρκερ ασταμάτητο επιθετικά έτρεξε ένα σερί 10-2 και προηγήθηκε 51-48 (24’) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (63-56) αν και έφτασε τη διαφορά στο +10 (61-51). Με τον Πιετρίς να βοηθάει τον Πάρκερ στο σκοράρισμα οι «τρικολόρ» ξέφυγαν και με 12 πόντους διαφορά (70-58 στο 33ο λεπτό) αλλά εκεί ανέλαβαν δράση Πόποβιτς και Ούκιτς που με σερί 11-3 μείωσαν στους 4 (73-69) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Και ενώ όλα έδειχναν μάχη, ένα τρίποντο του Μποκολό και ένα λέι-απ του Μπατούμ έφεραν τους Γάλλους στο +9 (78-69) με σερί 5-0 τρία στο 37ο λεπτό, διαφορά που έφτανε για να τους δώσει τη νίκη.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 11, Κους 3, Πόποβιτς 30, Βούιτσιτς 2, Πρκατσιν 6, Ρόζιτς 2, Πλάνινιτς 3, Στόγιτς 2, Λόντσαρ 6, Μπάνιτς 10, Νίτσεβιτς 2, Κασούν 2.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιό, Μπατούμ 18, Ζανό, Κοφί 2, Πάρκερ 24 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Μποκολό 3, Πιετρίς 14, Ντε Κολό 3, Ντιαό 15 (6 ασίστ), Τουριάφ 3, Τραορέ 5.