Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2009

Αντε πιάστε τους...

Τίποτα, τίποτα δεν τους σταματά… Οι Τούρκοι παρά το γεγονός ότι ο θεωρητικά καλύτερός τους παίκτης Χέντο Τούρκογλου ήταν ο καλύτερος παίκτης του αντιπάλου με 1/16 εντός πεδιάς, πήραν το ματς και με τους Σέρβους με 69-64 στην παράταση, διατήρησαν το αήττητό τους και την Τετάρτη θα παίξουν την πρωτιά στο ντέρμπι με τη Σλοβενία. Η δε Σερβία θέλει νίκη επί της αδιάφορης βαθμολογικά Λιθουανίας για να είναι τουλάχιστον 3η στον όμιλο. Η Τουρκία λοιπόν με όπλο της την άμυνα πήρε άλλη μία νίκη σε έναν κακό ποιοτικά αλλά συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του (13 ισοπαλίες) με την Τουρκία να ξεφεύγει 2-3 φορές στο σκορ (38-33 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, 50-42 στο 27ο λεπτό, 59-52 στο 31’30’’) αλλά τη Σερβία με έναν φοβερό Τεοντόσιτς πάντα να βρίσκει τρόπο να επιτρέπει. Ο πλέι-μέικερ του Ολυμπιακού, δε, έδωσε το προβάδισμα με 64-63 στα 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να ισοφαρίσει με μία βολή ο Ερντέν σε 28. Οι Σέρβοι έκαναν λάθος στα 3’’ αλλά η φοβερή κομπίνα του Τάνιεβιτς με τον Τουντσερί δεν έφερε καλάθι εντός χρόνου (ο Ερντέν σκόραρε εκπρόθεσμα) και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες καταβεβλημένες έκαναν πολλά λάθη και άστοχα σουτ, ο Ερντέν με βολή έγραψε το 65-64 και ο Ιλιασόβα στα 31’’ το 67-64 για να αστοχήσει σε τρίποντο ο Τέπιτς και ο Τουντσερί με βολές να γράψει το τελικό 69-64 αφού οι Σέρβοι δεν πέτυχαν ούτε πόντο στην παράταση.

ΣΕΡΒΙΑ: Τέπιτς, Τεοντόσιτς 16 (6 ριμπ. 8 ασίστ), Πάουνιτς 2, Μπιέλιτα (8 ριμπ.), Μάρκοβιτς, Τρίπκοβιτς 3, Ραντούλιτσα 8, Κρστιτς 11 (7 ριμπ.), Πέροβιτς 8, Βελίτσκοβιτς 12 (7 ριμπ.), Μάτσβαν 4

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουλέρ 5, Ονάν 3, Ιλιασόβα 22 (11 ριμπ.), Ερντέν 6, Τουντσερί 9 (7 ασίστ), Σαβάς 2, Ομέρ Ασίκ 11 (6 ριμπ.), Αρσλάν 7, Τούρκογλου 4 (1/16 σουτ).