Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

Έργο "Ντούντα"

Ένα πολύ καλό μάθημα για την υπεροψία τους πήραν οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές Ισπανοι που στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ γνώρισαν την ήττα από τους μαθητές του Ιβκοβιτς. Η Σερβία λοιπόν θριάμβευσε με 66-57 επί της Ισπανίας που μάλλον ευχαριστημένη πρέπει να είναι που δεν διασύρθηκε. Οι Ιβηρες δίχως σαφείς επιθετικούς προσανατολισμους, με τον Ναβάρο να κάνει τα… δικά του και τον Πάου Γκασόλ εντελώς εκτός κλίματος ομάδας λόγω της απουσίας του για ένα μήνα από τους αγώνες, έγιναν μια χαψιά από τα πιτσιρίκια του «Ντούντα» ο οποίος πήρε την ταυτότητα του Σκαριόλο. Με πίεση στους γκαρντ και συνεχείς παγίδες στον Πάου Γκασόλ η Σερβία είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς από την αρχή. Προηγήθηκε 9-4 και 15-8 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-12. Στη δεύτερη περίοδο με τον Κρστιτς να κάνει πάρτυ κάτω από τα καλάθια ξέφυγε με 36-20 με σερί 12-1 και έκλεισε το ημίχρονο στο 38-23. Στην τρίτη περίοδο, δε, ανέβασε τη διαφορά στο 44-27 και αργότερα στο 56-37 με τους Ισπανούς ανύμπορους να αντιδράσουν. Κάτι που προσπάθησαν να κάνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν με σερί 11- μείωσαν από 58-39 σε 59-50 δίχως όμως να πλησιάσουν περισσότερο.

ΣΕΡΒΙΑ: Τέπιτς 10, Τεοντόσιτς 4, Πάουνιτς 4, Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 2, Τρίπκοβιτ 3, Ραντούλιτσα 2, Κρστιτς 17, Πέροβιτς 2, Βελίτσκοβιτς 12 (8 ριμπ.), Μάτσβαν 8

ΙΣΠΑΝΙΑ: Π.Γκασόλ 9 (7 ριμπ.), Ρούμπιο 6, Ναβάρο 14, Κλαβέρ, Ρέγες 12, Καμπέθας, Ραούλ Λόπεζ 3, Τζουλ 9, Μ.Γκασόλ 4 (9 ριμπ.), Μουμπρού, Γκαρμπαχόσα