Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2009

Τρόμαξαν αλλά νίκησαν οι Λιθουανοί

Το φάσμα του αποκλεισμού από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ αντιμετώπισε για τουλάχιστον τρία δεκάλεπτα η Λιθουανία αλλά τελικά χάρη στον Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-69 επί της Βουλγαρίας στο φινάλε. Και όλα αυτά ενώ πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι Λιθουανοί ήταν μπροστά στο σκορ μόλις με 66-64 αλλά στη συνέχεια με ένα συνολικό σερί 20-5 με μπροστάρη τον φόργουορντ της Σιένα «καθάρισαν» τη νίκη και την πρόκριση. Η Λιθουανία ήταν σαφώς αγχωμένη σε όλο το ματς απέναντι στην πιο χαλαρή Βουλγαρία. Η ομάδα του Μπουτάουτας είχε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (25-22) αλλά η Βουλγαρία με τον Ντ.Ιβάνοβ πήρε κεφάλι στο σκορ με 37-36 και το ξαναέχασε στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μέχρι τότε (41-41 ημίχρονο) οι Βούλγαροι είχαν καταφέρει να ξεφύγουν ακόμη και με 6 πόντους διαφορά (47-41 με τον Στοίκοβ στο 22ο λεπτό) αλλά στο φινάλε ξέμειναν από λύσεις. Με το σκορ στο 66-64 αστόχησαν σε απανωτές επιθέσεις, δέχθηκαν ένα αρχικό σερί 8-0 από τη Λιθουανία που ξέφυγε 74-64 και έφτασε στη φαινομενικά άνετη νίκη.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μαζούτις 5, Μασιούλις, Ντ.Λαβρίνοβιτς 4, Λουκάουσκας 9, Ντελινικάιτις 9, Γιομάντας 4, Κλέιζα 10 (7 ριμπ.), Κ.Λαβρίνοβιτς 16, Γιασάιτις 11, Πετραβίτσιους 13 (8 ριμπ.), Γιαβτόκας 3

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ντ.Ιβάνοβ 11, Κ.Ιβανοβ 10 (7 ριμπ.), Κοστόβ, Ρόουλαντ 18, Βιντένοβ 8, Σλαβέικοβ, Γκεοργκίεβ 4, Εφθίμοβ 2 (13 ριμπ.), Αβράμοβ, Στοίκοβ 16.