Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

Ενα τρίλεπτο ήταν αρκετό

Ένα μαγικό για την Πολωνία, εφιαλτικό για τη Βουλγαρία τρίλεπτο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να «βγάλει» τον νικητή στο πρώτο ματς του Δ Ομίλου αφού οι διοργανωτές επικράτησαν με 90-78. Η Πολωνία με το σκορ στο 17-16 στο 7ο λεπτό έτρεξε ένα σερί 15-2 σε τρία λεπτά, ξέφυγε 32-18 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Παίζοντας με την ίδια πεντάδα στο πρώτο δεκάλεπτο (Ιγκνέρσκι, Λάμπε, Γκόρτατ, Λόγκαν, Κόσζαρεκ) έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, ξέφυγε με 44-25 στο 15ο λεπτό απέναντι στους άτολμους επιθετικά και «τρύπιους» αμυντικά Βούλγαρους του Γκέρσον κλείνοντας το ημίχρονο στο 52-37. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 58-42 στα μισά της τρίτης περιόδου με άξονες τους Λόγκαν-Γκόρτατ και κράτησαν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (75-58) ως το τέλος του δεκαλέπτου. Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει! Η Βουλγαρία εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα των γηπεδούχων που νόμισαν ότι το ματς… τελείωσε έτρεξαν ένα γρήγορο 14-4 σερί μέσα σε τρία λεπτά και μείωσαν σε 79-72 (33’). Όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του σκορ, ξέφυγαν 88-76 στο 38’ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα

ΠΟΛΩΝΙΑ: Ρόσζικ, Τσιλίνσκι, Σζουμπάργκα, Βίτκα, Σζέβζικ 4, Ιγκνέρσκι 22, Λόγκαν 23 (9 ασίστ), Γκόρτατ 16 (10 ριμπ.), Λάμπε 17, Κόσζαρεκ 8 (6 ριμπ., 7 ασίστ).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ντ.Ιβάνοβ 18, Κ.Ιβάνοβ 2, Κοστόβ, Ρόουλαντ 20, Βιντένοβ 11, Σλαβέικοβ, Γκεοργκίεβ 12, Εφθίμοβ 7 (10 ριμπ.), Αβράμοβ, Στοίκοβ 8.