Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2009

Τεόντοσιτς όπως... Κιτσάνοβιτς

Όσο και αν αποτελεί ιεροσυλία ο Μίλος Τεόντοσιτς «ντύθηκε» Κιτσάνοβιτς για ένα βράδυ και οδήγησε τη Σερβία σε μία τεράστια νίκη από το… παρελθόν επί της Σλοβενίας με 96-92 στο συγκλονιστικότερο παιχνίδι της διοργάνωσης του Ευρωμπάσκετ. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού που είχε 9 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου σημείωσε 23 πόντους στην 4η περίοδο και στην παράταση αφού με δικούς του πόντους (7) έστειλε το ματς στην παράταση ενώ με δικά του μεγάλα τρίποντα και βολές στα 10 δευτερόλεπτα «σφράγισε» τη νίκη της Σερβίας και την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία με τους Σλοβένους να τίθενται αντίπαλοι της δικής μας Εθνικής στον μικρό τελικό.

Μετά το πρώτο τετράλεπτο στο οποίο οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 6-4 η Σλοβενία με βάση την πολύ καλή της άμυνα άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Νάχμπαρ, αρχικά και Εραζεμ και Ντόμεν Λόρμπεκ στη συνέχεια έτρεξαν το σκορ στην επίθεση και η Σλοβενία κρατώντας τους Σέρβους δίχως εντός πεδιάς καλάθι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με σερί 11-0 ξέφυγαν 15-6 και προηγήθηκαν 19-11 στο 10λεπτο. Η Σερβία με τον Πέροβιτς μείωσε στο καλάθι (21-19) αλλά νέο 8-0 σερί της Σλοβενίας έκανε το σκορ 29-21 με τη διαφορά να ξεπερνά τους 10 πόντους (32-21) στο 16ο λεπτό και το ημίχρονο να λήγει σε αυτά τα επίπεδα (45-35) με τους Σλοβένους να έχουν 20/21 βολές!

Η Σλοβενία κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα του τέλους του ημιχρόνου μέχρι το 24ο λεπτό (52-41) όταν ξεκίνησε η αντεπίθεση της Σερβίας. Με σκόρερ τους Τέπιτς και Βελίτσκοβιτς η ομάδα του Ιβκοβιτς έτρεξε ένα 8-0 σερί και μείωσε σε απόσταση βολής (52-49 στο 27’30’’) και να φτάνει στον πόντο με το τέλος της περιόδου (57-56) με τις βολές του ασταμάτητου κάτω από το καλάθι Πέροβιτς και μία του Μάρκοβιτς σε νεκρό χρόνο. Με τρίποντο του Τεόντοσιτς η Σερβία έκανε το προσπέρασμα με 59-57 και το παιχνίδι άναψε για τα καλά. Οι Σέρβοι ξέφυγαν με 4 πόντους (67-63) αλλά η Σλοβενία παρά την απώλεια του πρώτου της σκόρερ Εραζεμ Λόρμπεκ που αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 36’ βρήκε στο πρόσωπο του έμπειρου Γιαγκότνικ τον ηγέτη που αναζητούσε. Ο 35χρονος πέτυχε 8 πόντους και 104 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Σλοβενία βρέθηκε στο +6 (78-72). Όμως ο Μίλος Τεοντόσιτς δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με 4 βολές και ένα φοβερό τρίποντο στα 22 δευτερόλεπτα έστειλε το ματς στην παράταση (79-79) αφού ο Λάκοβιτς αστόχησε σε λέι-απ στα 3 δευτερόλεπτα. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Σλοβενία δίχως τους Εραζεμ Λόρμπεκ και Μπρέζετς που είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ δεν είχε δυνάμεις και λύσεις και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (86-79 για τη Σερβία με 4 πόντους του Κρστιτς και τρίποντο του Τρίπκοβιτς) 3 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Σλόκαρ, ο Ούντριχ και ο Νάχμπαρ με βολές μείωσαν σε 86-84 ένα λεπτό αργότερα αλλά ο Τεόντοσιτς με νέο μεγάλο τρίποντο 1’54’’ πριν το φινάλε έδωσε αέρα πέντε πόντων στους Σέρβους (89-84). Η Σλοβενία απάντησε άμεσα με τον Ντ.Λόρμπεκ και τον Νάχμπαρ για το 89-88 στα 45’’ αλλά ξανά ο ασταμάτητος Τεοντόσιτς φτάνωντας στους 30 πόντους με νέο τρίποντο έκανε το 92-88 στα 26 δεύτερα. Ο Λάκοβιτς που μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/9 σουτ με τρίποντο μείωσε σε 92-91 στα 12 δευτερόλεπτα. Ο Τεοντόσιτς (ποιος άλλος…) με βολές στα 10’’ έκανε το 94-91 και ο Ούντριχ με μία στα 6 το 94-92 για να γράψει το τελικό 96-92 με βολές ο Βελίτσκοβιτς.

ΣΕΡΒΙΑ: Τέπιτς 11, Τεοντόσιτς 32 (6/10 τρίποντα, 10/13 βολές), Πάουνιτς, Μπιέλιτσα, Μάρκοβιτς 3, Τρίπκοβιτς 3, Ραντούλιτσα 2, Κρστιτς 18, Πέροβιτς 18, Βελίτσκοβιτς 9, Μάτσβαν.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ 2, Λάκοβιτς 7, Ούντριχ 6, Μπρέζετς 3, Νάχμπαρ 18, Γιαγκότνικ 8, Ντ.Λόρμπεκ 22, Γκόλεματς 1, Ε.Λόρμπεκ 25 (10 ριμπ.).