Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2009

Τα κεφάλια μέσα...

Κι όμως χάνουμε… Το κακό παιχνίδι που όλοι περίμεναν αλλά φοβόντουσαν ήρθε για την Εθνική μας ομάδα που ηττήθηκε από τον κακό της δαίμονα στα Ευρωμπάσκετ, τη Ρωσία με 68-65. Μία ήττα που ίσως στοιχίσει, ίσως αφυπνίσει την ομάδα μας Κι αυτό γιατί στον αγώνα της Τρίτης με τη Γαλλία (ανεξάρτητα του τι θα γίνει στον αγώνα Γαλλία-Κροατία) με νίκη παίρνει την 1η θέση, αλλά με ήττα κινδυνεύει να βρεθεί ακόμη και τρίτη αν η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρωσία νικήσει τα Σκόπια…

Κόντρα στους ελλιπέστατους λοιπόν Ρώσους του Μπλατ η Εθνική μας πιάστηκε αδιάβαστη. Η απώλεια πολλών ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο και η κακή περιφερειακή άμυνα στην τελευταία περίοδο μαζί με τις βιαστικές επιθετικές επιλογές στην τρίτη περίοδο ήταν αυτά που οδήγησαν στην ήττα. Και εμμένουμε στο τελευταίο αφού στο διάστημα (20’-27’) που η Ρωσία έμεινε άποντη η Εθνική μας προσπέρασε μεν με 40-39 με 8-0 σερί αλλά θα μπορούσε να πετύχει πολλούς περισσότερους πόντους αν δεν είχε τόσο βιαστικές επιθετικές επιλογές. Στα θετικά (κάτι που γνωρίζαμε αλλά το είδαμε και από αυτή τη νέα ομάδα μας) το γεγονός ότι δεν παράτησε ούτε δευτερόλεπτο το ματς στο φινάλε, γύρισε διαφορά 10 πόντων και έδειξε ότι ακόμη έχει «αυτό το κάτι» για το οποίο συνηθίσαμε να τη θαυμάζουμε.

Κοιμισμένη, λοιπόν, αμυντικά και βιαστική επιθετικά ξεκίνησε το ματς η εθνική μας ομάδα που από το… τζάμπολ αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ τους Ρώσους. Η ομάδα του Μπλατ με το «καλησπέρα» προηγήθηκε 6-2 και 13-5 με τη ματς-απ ζώνη των Ρώσων να προκαλεί πολλά προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Η διαφορά έφτασε στους 9 (16-7) και στους 11 πόντους (21-10) για να μειώσει στο 21-12 ο Σπανούλης με το πρώτο του καλάθι στο ματς στο τέλος της περιόδου με την Εθνική μας να τελειώνει το δεκάλεπτο με 4/15 σουτ. Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με τον Σπανούλη η διαφορά μειωθηκε στους 5 (21-16) και στη συνέχεια στους 4 (25-21) πόντους αλλά η Ρωσία απάντησε με ένα γρήγορο 8-2 σερί με τον Μπίκοβ και ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-23) στο 16ο λεπτό με τη Ρωσία να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (10 έως τότε). Πάντως, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι ατομικές ενέργειες του Μπουρούση έδωσαν επιθετική ανάσα στην Ελλάδα που με 6-0 σερί μείωσε σε 29-33 (18΄30’’) αλλά το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τη Ρωσία προηγούμενη 39-32 με ένα τρίποντο του ΜακΚάρτι, μία βολή του Βορόντσεβιτς και ένα λέι-απ του Πονκρασόβ με τη λήξη.

Ο,τι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο το έπραξε στα επτά πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η Ελλάδα που με καταπληκτικές άμυνες και έλεγχο των ριμπάουντ κράτησε στο μηδέν τους Ρώσους. Παράλληλα με σερί 8-0 με μπροστάρη τον Σχορτσιανίτη προηγήθηκε 40-39 δείχνοντας ικανή να πάρει τα ηνία του ματς. Παρόλα αυτά αν δεν είχε βιαστικές επιλογές (Μπουρούσης, Ζήσης) στην επίθεση θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ και έτσι η Ρωσία με δύο τρίποντα από τους Ζοζούλιν και ΜακΚάρτι στο τελευταίο λεπτό πήρε επιθετικές ανάσες και έκλεισε προηγούμενη και στο τρίτο δεκάλεπτο με 48-47.

Το ρωσικό τρίποντο ρεσιτάλ συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου όταν ο Μόνια με τρεις απανωτές βόμβες έδωσε αέρα 9 πόντων στη Ρωσία (57-48 στο 33’30’’) αφού τα ελληνικά αντίστοιχα σουτ δεν έβρισκαν στόχο και η Εθνική μας σε 3’30’’ λεπτά είχε σκοράρει μόλις μία βολή. Η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους 63-53 (3’51’’ πριν το φινάλε) με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν επικίνδυνα. Πρίντεζης και Σπανούλης μείωσαν σε 63-57 στο 37ο λεπτό. Ακολούθησαν δύο απανωτά άστοχα σουτ τριών πόντων Ζήση και Φώτση (και ενδιάμεσα ένα δώρο των διαιτητών επιθετικό φάουλ του Μπίκοβ) με τον Πρίντεζη να μειώνει σε 63-58 με 1/2 βολές και τον Σπανούλη με τρίποντο (ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Φώτση) να φέρνει τη διαφορά σε απόσταση βολής 63-61, στα 1’31’’ πριν το φινάλε που μετέτρεψαν σε θρίλερ τα τελευταία δευτερόλεπτα. Στα 1’21’’ ο Μακ Κάρτι με βολές έκανε το 65-61 για να απαντήσει ο Ζήσης με 1/2 βολές (65-62) στα 51 δευτερόλεπτα (μετά από δύο διαδοχικά άστοχα σουτ του Σπανούλη και ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ) και ο Πονκρασόβ επίσης με μία βολή έκανε το 66-62 για να αστοχήσει σε ένα κακό σουτ ο Φώτσης στα 35 δεύτερα και ο Πονκρασόβ να γράψει το 67-62. Ο Πρίντεζης στα 22 δευτερόλεπτα μείωσε 67-65 με τρίποντο. Ο Μόνια στα 20 δεύτερα με μία βολή έκανε το 68-65 αλλά το σουτ τριών πόντων του Πρίντεζη στα 2 δευτερόλεπτα βρήκε στο σίδερο και η παράταση δεν ήρθε ποτέ…

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαμπόκης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 3, Σπανούλης 12, Φώτσης 10 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 7, Καϊμακόγλου 4, Περπέρογλου 4, Σχορτσιανίτης 13.

ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς 4, Κουρμπάνοβ 3, Μπίκοβ 3, Φριτζόν 8, ΜακΚάρτι 17 (9 ριμπ.), Σοκόλοβ, Μόνια 16, Πονκρασόβ 4, Ζοζούλιν 3, Μοζγκόβ 10.