Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2009

Turkish delight...

Το καλύτερο δυνατό ποδαρικό στο Ευρωμπάσκετ έκανε η Τουρκία που στο ντέρμπι της πρεμιέρας με τη Λιθουανία πήρε σπουδαία νίκη με 84-76 και αυτομάτως έγινε αφεντικό του ομίλου. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με την Τουρκία καλύτερη στα σημεία. Η Λιθουανία προηγήθηκε 19-15 στο 8ο λεπτό αλλά στη συνέχεια οι Τούρκοι με τον Εντέρ Αρσλάν σε μεγάλα κέφια ανέτρεψαν την κατάσταση. Προσπέρασαν 26-24 στο 14ο λεπτό, ξέφυγαν 37-33 αλλά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 39-39. Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο παρότι η Τουρκία ξέφυγε στα μισά του με 50-44 χάρη στον Ιλιάσοβα αφού ο Πετραβίτσιους με προσωπικές ενέργειες έβαλε γρήγορα τους Λιθουανούς στο κόλπο (52-20). Στο τέλος της περιόδου πάντως η Τουρκία με ομαδικότητα στην επίθεση ξέφυγε 63-55 για να μειώσει ξανά η Λιθουανία σε 64-61. Τότε ανέλαβε δράση ο Τούρκογλου που έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στους Τούρκους (76-68 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος) διαφορά που δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν οι Λιθουανοί.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γιαρανγκιουμέ 4, Γκιουλέρ 6, Ατσούρ 3, Ιλιάσοβα 17, Ερντέν 2, Τουντσερί 2, Σαβάς 10, Ασίκ 5, Αρσλάν 16, Ερσέκ, Τούρκογλου 19.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μαζούτις 5, Καλνιέτις, Μασιούλις 3, Ντ.Λαβρίνοβιτς 9, Λουκάουσκις 3, Ντελινικάιτις 5, Γιομάντας, Κλέιζα 12, Κ.Λαβρίνοβιτς 4, Γιασάιτις 14, Πετραβίτσιους 21, Γιαβτόκας.