Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2009

Μίλησε η... φανέλα των πρωταθλητών

Πιο δύσκολα απ’ότι δείχνει το τελικό 81-68 η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρωσία πήρε τη νίκη απέναντι στη μαχητική μέχρι λίγο πριν το φινάλε Λετονία. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια με τη Ρωσία να έχει το προβάδισμα στο σκορ αλλά τη Λετονία να μην την αφήνει να ξεφύγει. Οι Ρώσοι με τους Μπίκοβ (φωτό) και ΜακΚάρτι προηγήθηκαν 16-10, 23-13 στο 7ο λεπτό 28-16 και στο 9’ αλλά η Λετονία αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο όταν μείωσε σε 30-27 και 39-36 στο ημίχρονο. Ιδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τη Ρωσία να ξεφεύγει 45-36 με τον ΜακΚάρτι και τους Λετονούς να μειώνουν σε 58-52 στο 30ο λεπτό. Η μεγάλη μάχη όμως έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν αν και η Ρωσία ξέφυγε 65-57 στο 34ο λεπτό, η Λετονία με 6-0 σερί μείωσε στο καλάθι (65-63) με τον Καμπάλα. Ο ΜακΚάρτι (ξανά) με 5 σερί πόντους έκανε το 70-64 τρία λεπτά πριν το τέλος για τη Ρωσία για να πάρει τη σκυτάλη ο Μόνια που με τρίποντο ολοκλήρωσε ένα σερί 11-1 (76-64) για τους Ρώσους που πήραν τελικά τη νίκη.

ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς 3, Μπίκοβ 22, Φρίτζον 7, ΜακΚάρτι 24, Σοκόλοβ 6, Ντμιτρίεβ, Βιάλτσεβ, Μόνια 3, Πονκρασόβ 4, Ζοζούλιν 2, Μοζγκόβ 10.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Χελμάνις 2, Βίτολς, Σκέλε 8, Μπλουμς 8, Κ.Βάλτερς 7, Καμπάλα 22, Φρειμάνις, Στάλμπεργκς 1, Γιανιτσένοκς 14, Μπιεντρίνς 6.