Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2009

Πανάξια πρόκριση το Μαρούσι

Ούτε… αιχμάλωτο δεν άφησε τον Αρη το Μαρούσι που σε ένα ματς-ποίημα για τους κιτρινόμαυρους του Μπαρτζώκα και… τραγωδία για αυτούς του Ματσόν, οι Μαρουσιώτες πήραν τη μεγάλη νίκη με 89-60 και την πρόκριση στους τελικούς των μπαράζ της Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας τελείωσε πριν καν… αρχίσει αφού ο Αρης βγήκε από τα αποδυτήρια στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης και ενώ εκείνη τη στιγμή το σκορ ήταν 14-0 για το Μαρούσι! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-2 και 27-9 στο δεκάλεπτο κόντρα στο «φάντασμα» του ανυμπορου να αντιδράσει Αρη που φάνηκε μόνο για ένα δίλεπτο όταν με σερί 8-0 μετέτρεψε το… ντροπιαστικό 30-9 σε 30-17. Όμως αυτό το σερί δεν είχε συνέχεια. Το Μαρούσι παίζοντας ως ΟΜΑΔΑ (με κεφαλαία γράμματα) αύξησε τη διαφορά στο 37-19 και στο +22 (43-21 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου) και δίχως να χαλαρώσει καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε στο… ρελαντί τη νίκη-πρόκριση με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στους 31 πόντους (80-49) με 14-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου!
ΜΑΡΟΥΣΙ: Παπαντωνίου 2, Κις 18 (8 ριμπ.), Πελεκάνος 18 (6 κλεψ.), Μπατής 3, Χόμαν 6, Διαμαντόπουλος 1, Μαυροειδής 5, Καλάθης, Αριγκμπάμπου 2, Κένταλ 5, Καϊμακόγλου 17, Γκόρντον 12.
ΑΡΗΣ: Κλαρκ 15, Μπετς 4, Ντέι 4, Ρίτσαρντσον 2, Χατζηβρέττας 15, Ντικούδης 8, Μπέλσερ, Κακιούζης 2, Μπάρλος 10.