Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2009

Ασυγκράτητη η Ορλεάν

Από… άλλο πλανήτη η Ορλεάν έκλεισε το σπίτι της Μπενετόν στο Τρεβίζο και με τη μεγάλη νίκη της με 82-73 βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκα αφού η ρεβάνς θα γίνει την Παρασκευή στη Γαλλία.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 20-20, η Ορλεάν κατέβασε τα ρολά στην άμυνα αφού δέχθηκε όλους κι όλους 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο μετατρέποντας το υπέρ της 27-24 του 13ου λεπτού σε 41-24 με 14-0 σερί από καλάθια των Μπανκς, Νίκολς και Ντόλμαν. Ετσι το ημίχρονο τη βρήκε προηγούμενη 47-26 και παρά την πίεση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο κράτησε το άνετο προβάδισμά της μέχρι το 30λεπτο (66-48).
Στην τελευταία περίοδο η Ορλεάν ξέφυγε με 20 πόντους (73-53) αλλά η κούραση των παικτών της έδωσε την ευκαιρία στη Μπενετόν να τρέξει ένα 11-0 σερί και να μειώσει σε 64-73. Πέντε σερί πόντοι όμως του Ντόλμαν «ξεκόλλησαν» τους Γάλλους που ξέφυγαν 78-64 στο 37ο λεπτό και 80-64 λίγο αργότερα με τον Νίκολς. Η Μπενετόν «απάντησε» με 7-0 σερί (71-80) αλλά το φινάλε βρήκε του παίκτες της Ορλεάν να πανηγυρίζουν με διψήφια διαφορά.
ΜΠΕΝΕΤΟΝ: Ντε Νικολάο, Κους 10, Χούκιτς 2, Μάρτιν 23, Νίτσεβιτς 8, Μοτιεγιούνας 12, Σαντρί, Χάκετ 2, Νιλ 5, Ουάλας 11, Ρένζι.
ΟΡΛΕΑΝ: Μπανκς 22, Κοβίλ 4, Ντόλμαν 18, Κουρτί 3, Νίκολς 13, Βατί 5, Μερμάν 8, Σκιαρά 3, Ντόμπινς 6.