Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2009

Αγκαλιά με το όνειρο το Μαρούσι!

Πολύ μεγάλη νίκη με διαφορά 9 πόντων (79-70) επί της Αλμπα Βερολίνου, που το φέρνει μία ανάσα από την ιστορική πρόκρισή του στους ομίλους της Ευρωλίγκα πέτυχε στο Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» το Μαρούσι που την προσεχή Κυριακή στο Βερολίνο θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί αυτή τη διαφορά.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ. Η Αλμπα φάνηκε πιο έτοιμη στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε δύο φορές με διαφορά 9 πόντων, 21-12 και 38-29 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου στηριζόμενη στην ευστοχία του Τσαμπ και του Σέκουλιτς. Το Μαρούσι με όπλο την άμυνά του αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και κατάφερε με σερί 12-0 να προηγηθεί 40-38 με τους Κις και Μαυροειδή και ξέφυγε λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με 10 πόντους (58-48). Η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα 5-10 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν το Μαρούσι ξέφυγε 75-65 με σερί 5-0 και 78-66 δύο λεπτά πριν το τέλος και στο φινάλε με βολές έκανε το τελικό 79-70.
ΜΑΡΟΥΣΙ: Κις 12, Πελεκάνος 14, Μπατής, Χόμαν 5, Διαμαντόπουλος 4, Μαυροειδής 19, Καλάθης 2, Αριγκμπάμπου, Κένταλ 3, Καϊμακόγλου 16, Γκόρντον 4
ΑΛΜΠΑ: Χάμαν 3, Ζβιένερ, Ντόιτσιν 5, Σέκουλιτς 14, Τζένκινς 10, Ράιτ 12, Τσαμπ 10, Μπαϊράμοβιτς 4, ΜακΙλρόι 12.