Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009

Ο "έλεγχος" των ξενιτεμένων

Μόλις ένας από τους έξι ξενιτεμένους Ελληνες παίκτες πανηγύρισε τη νίκη μέσα στο Σαββατοκύριακο αν και οι περισσότεροι εξ αυτών είχαν καλή απόδοση. «Μοίρασε» τρίποντα ο Σάκοτα, εξαιρετικός ο Ζήσης, άστοχος ο Τσαλδάρης.

Συγκριτικά την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκος Ζήσης ο οποίος στον θρίαμβο της Σιένα επί της Νάπολι με το επιβλητικό 87-48 ξεκίνησε στη βασική πεντάδα και σε 22 λεπτά είχε 6 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Αντίπαλός του στο ματς αυτό ήταν ο Δημήτρης Τσαλδάρης που ξεκίνησε με το… αριστερό αφού παρότι αγωνίσθηκε 36 λεπτά είχε 6 πόντους και 3 κλεψίματα αλλά έσπασε τα καλάθια με 0/7 τρίποντα!
Οι άλλοι δύο «Ιταλοί» είδαν τις ομάδες τους να χάνουν. Ο Βαγγέλης Σκλάβος είχε 5 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ στην ήττα της Κρεμόνα Βανόλι από τη Ρόμα ενώ ο Σάκοτα είχε 14 πόντους σε 23 λεπτά με 4/7 τρίποντα αλλά και 8 ριμπάουντ και βοήθησε να «συμμαζευτεί» η μεγάλη διαφορά με την οποία έχανε η Σκαβολίνι από την Αβελίνο.
Στην Ισπανία ο Γιώργος Πρίντεζης παρά τους 11 πόντους του δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την εντός έδρας ήττα για την Ουνικάχα Μάλαγα από τη Φουενλαμπράδα ενώ ο Κωστής Βασιλειάδης είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ στην εντός έδρας ήττα της νεοφώτιστης στην ACB Ομπραντόιρο από την πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα.