Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2009

Στους... τελικούς Αλμπα, Μπενετόν, Ορλεάν

Οσο ντέρμπι ήταν οι πρώτοι αγώνες άλλο τόσο εύκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους ήταν οι επαναληπτικοί των προκριματικών της Ευρωλίγκα. Μπενετόν Τρεβίζο, Ορλεάν και Αλμπα Βερολίνου μαζί με το Μαρούσι φυσικά προκρίθηκαν στους τελικούς που θα διεξαχθούν την επόμενη εβδομάδα. Το πρόγραμμα των αγώνων.
Στο Βερολίνο η Αλμπα μπορεί να μην ξεκίνησε καλά το ματς και να βρέθηκε να χάνει με 2-13 στο ξεκίνημα του ματς με τη Λε Μαν, απάντησε όμως με 15-0 σερί, προηγήθηκε 17-13 και αφού ξέφυγε 37-23 στο ημίχρονο και 61-38 στο 30λεπτο κατέβασε ταχύτητα για να μειώσει η Λε Μαν στο τελικό 77-62. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Τσαμπ (12), Τζένκινς (12) και Σέκουλιτς (11) ενώ από τη Λε Μαν ξεχώρισαν οι Σπένσερ (16), Μπατίστα (15) και Σάλιερς (15).
Στο Τρεβίζο η Μπενετόν αν και συνάντησε αντίσταση από τη λετονική Βέντσπιλς πήρε τελικά τη νίκη-πρόκριση με 88-76. Η ιταλική ομάδα με τον Ντάνιελ Χάκετ σε μεγάλη μέρα (22 πόντοι) και τους Νιλ (15) και Νίτσεβιτς (14) να βοηθούν είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε δίκαια στη νίκη απέναντι στη Βέντσπιλς που έπαιξε ομαδικά (5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) αλλά δεν άντεξε στο φινάλε.
Τέλος στη Γαλλία η Ορλεάν δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τη Σαρλερουά την οποία διέλυσε 81-56! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 26-15 στο δεκάλεπτο και 46-30 στο ημίχρονο και η Σαρλερουά τα παράτησε γρήγορα. Κορυφαίοι των νικητών οι Κοβίλ (17), Μπανκς (15) και Ντόλμαν (11) ενώ από τη Σαρλερουά διασώθηκε ο Τζόνσον με 15 πόντους.
Τα ζευγάρια των τελικών πρόκρισης και το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής