Παρασκευή 9 Οκτωβρίου 2009

Στους ομίλους η Ορλεάν

Αυτοκτονία Νο2 για τη Μπενετόν Τρεβίζο που αν και βρέθηκε να κερδίζει με 13 πόντους διαφορά έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα ρεβάνς με την Ορλεάν στη Γαλλία τελικά επικράτησε μόλις με δύο πόντους διαφορά, 82-80 και δεν κατάφερε να ανατρέψει το -9 του πρώτου ματς. Ετσι η Ορλεάν πήρε την πρόκριση για τους ομίλους της Ευρωλίγκα και θα τοποθετηθεί στον όμιλο του Ολυμπιακού τον οποίο μάλιστα θα αντιμετωπίσει την 1η αγωνιστική στο Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας».

Ο αγώνας είχε δύο όψεις με την Ορλεάν σαφώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο να προηγείται 20-14 στο δεκάλεπτο, να ανεβάζει τη διαφορά στους 9 πόντους (35-26) και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη 38-33.
Η γαλλική ομάδα ξέφυγε 40-33 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου αλλά σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο αμερικανός Γκάρι Νιλ για τους φιλοξενούμενους που έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 19-3 σερ και ξέφυγαν με 9 πόντους διαφορά, 52-43! Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε στους 10 πόντους (61-51) και στους 13 (71-58 στο 34ο λεπτό) αλλά τίποτα δεν είχε κριθεί. Η Ορλεάν μείωσε με δικό της 11-2 σερί σε 69-73 και παρότι η Μπενετόν ξέφυγε 79-72 στο 38ο λεπτό, ένα τρίποντο του Μπανκς και βολές του Μερμάν μείωσαν ξανά για τους γηπεδούχους που στο φινάλε παρά την ήττα πανηγύρισαν την τεράστια επιτυχία τους.
ΟΡΛΕΑΝ: Μπανκς 14, Κοβίλ 10, Ντόλμαν 9, Κουρτί 3, Νίκολς 15, Βατί 6, Μερμάν 15, Σκιαρά 3, Ντόμπινς 5
ΜΠΕΝΕΤΟΝ: Ντε Νικολάο, Κους, Χούκιτς 10, Μάρτιν 8, Νίτσεβιτς 16, Μοτιεγιούνας, Σαντρί, Χάκετ 10, Νιλ 29, Ουάλας 5, Ρένζι 4