Κυριακή 30 Αυγούστου 2009

Στο Ευρωμπάσκετ (δια περιπάτου) η Γαλλία

Σαν να μην κατέβηκε στο γήπεδο το Βέλγιο ήταν ο επαναληπτικός αγώνας μπαράζ για την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας αφού η Γαλλία κάνοντας επίδειξη δύναμης πήρε νίκη και διαφορά (τελικό σκορ 92-54) και μαζί το εισιτήριο για τον Β Ομιλο της πρώτης φάσης της διοργάνωσης εκεί όπου θα συναντήσει Ρωσία, Γερμανία και Λετονία. Το ματς δεν αντέχει σε κριτική αφού μετά τα πρώτα 3 λεπτά (8-8 το σκορ) η Γαλλία πάτησε γκάζι και… εξαφανίσθηκε. Προηγήθηκε 21-15 στο δεκάλεπτο και μετά τη μείωση σε 21-18 από τους Βέλγους έτρεξε ένα σερί 27-5 έως το τέλος του ημιχρόνου με άξονες τους Τουριάφ, Πάρκερ και οργανωτή τον Ντιό και έκλεισε το ημίχρονο στο +23 (48-25) δίνοντας από νωρίς τέλος στις όποιες ελπίδες των Βέλγων. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπικής διαδικασίας αφού το Βέλγιο δεν είχε το σθένος να επανέλθει στο ματς και οι Γάλλοι πανηγύρισαν στο Πο την πρόκρισή τους στο Ευρωμπάσκετ. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΓΑΛΛΙΑ: Ντιό 1 (9 ασίστ), Μπατούμ 8, Ζανό, Κοφί 6, Μαινμί 1, Πάρκερ 16, Μποκολό 2, Φ.Πιετρίς 2, Ντε Κόλο 12, Ντιαό 13, Τουριάφ 19 (8 ριμπ.), Τραορέ 12. ΒΕΛΓΙΟ: Μουρς, Φαν Ρόσομ 5, Μπέγκιν 11, Ερβέλ 5, Μποσκό 2, Φαν ντερ Γιόνκερ 7, Λόερς 5, Ντρίσεν 5, Ντε Μπελ 4, Οβενέκε 2, Ντρίεσεν 3, Μπένγκα 5.