Τρίτη 25 Αυγούστου 2009

Η άμυνα έφερε τη νίκη

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα ειδικά στην 3η περίοδο όταν και δέχθηκε μόλις 5 πόντους (ένα καλάθι και τρεις βολές) η Εθνική Ελλάδας πέτυχε και δεύτερη νίκη στο 23ο Τουρνουά «Ακρόπολις» αυτή τη φορά επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ρωσίας με 71-63 Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακά αφού προηγήθηκε 13-5 αλλά χαλάρωσε γρήγορα και έβαλε στο παιχνίδι τη Ρωσία που με σερί 13-3 προσπέρασε 18-16 για να λήξει το δεκάλεπτο με την Ελλάδα προηγούμενη 19-18. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η 2η περίοδος με την Ελλάδα να κλείνει το ημίχρονο στο +2 (41-39) αλλά να κάνει πολλά λάθη (12) που έδωσαν ευκαιρίες για εύκολα καλάθια στους Ρώσους, με τους Κουφό, Ζήση και Καλάθη αποτελεσματικούς επιθετικά. Στην τρίτη περίοδο όμως η άμυνα έκανε τη διαφορά αφού η ελληνική ομάδα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με 9-0 σερί (50-39) και προηγήθηκε 54-44 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα κράτησε απόσταση ασφαλείας παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της και έφτασε στη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΕΛΛΑΔΑ: Καλαμπόκης 3, Μπουρούσης 5, Ζήσης 7, Σπανούλης 8, Φώτσης 8, Πρίντεζης 3, Γλυνιαδάκης 6, Κουφός 10, Σχορτσιανίτης 4, Καλάθης 10, Καϊμακόγλου 4, Παπανικολάου 3. ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς 20, Κουρμπάνοβ 2, Μπίκοβ 4, Φρίτζον 2, Σοκόλοβ 3, Βιάλτσεβ, Μόνια 4, Πονκρασόβ 8, ΜακΚάρτι 7, Σβεντ, Καούν 11, Μοζγκόβ 2.