Δευτέρα 31 Αυγούστου 2009

Αήττητη στην Πολωνία η Ισπανία

Με εντυπωσιακό τρόπο και αήττητη έκλεισε την σειρά των φιλικών της η Εθνική Ισπανίας που διέλυσε με 93-56 το Ισραήλ σε αγώνα που έλαβε χώρα στη Μούρθια. Οι Ισραλινοί έδειξαν καλό πρόσωπο μόνο στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 17-13 και 34-32 στο τέλος του πρώτου μέρους όμως στη συνέχεια κατέρρευσαν υπό την πιεστική άμυνα των γηπεδούχων που με 29-12 σερί στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν 61-46 και έφτασαν άνετα στη νίκη με νέο επιθετικό ρεσιτάλ (32-10 επιμέρους σκορ) στην τελευταία περίοδο. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΙΣΠΑΝΙΑ: Ρούντι Φερνάντεζ 19, Ρ.Ρούμπιο, Ναβάρο 24, Κλαβέρ 10, Ρέγες 13 (10 ριμπ.), Καμπέθας 6, Ραούλ Λόπεζ, Τζουλ 9, Μ.Γκασόλ 6, Μουμπρού, Γκαρμπαχόσα 4, Γκ.Ρούμπιο 2. ΙΣΡΑΗΛ: Ροθ, Καντίρ, Μεκέλ 7, Ναιμί, Πνίνι, Χαλπερίν 14, Μπουρστάιν 7, Ελιάου 14, Λιμονάντ, Κοζικάρο 14, Γκριν, Ταμίρ.