Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

"Αέρας" η Ισπανία, παρέσυρε το Ισραήλ

Επίδειξη δύναμης για ένα ακόμη φιλικό ματς έκανε η Ισπανία που διέλυσε με 102-79 το Ισραήλ στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του τριεθνούς τουρνουά στη Σαραγόσα. Οι Ιβηρες έχοντας συνολικά 8 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (!) δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από την προσεχή αντίπαλο της Ελλάδας στην πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας. Το ματς ουσιαστικά αντέχει σε κριτική μόνο για το πρώτο ημίχρονο όταν το Ισραήλ ήταν κοντά στο σκορ (22-19 στο δεκάλεπτο, 49-43 στο ημίχρονο) αφού στην τρίτη περίοδο με απανωτά τρίποντα η Ισπανία ξέφυγε αρχικά 64-50 και 78-60 στο τέλος του δεκαλέπτου για να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (81-60) στο ξεκίνημα της τέταρτης και να φτάσει άνετα στη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΙΣΠΑΝΙΑ: Ρούντι Φερνάντεζ 12, Ρ.Ρούμπιο 4 (5 ριμπ., 7 ασίστ), Ναβάρο 10, Κλαβέρ 13, Ρέγες 16, Ραούλ Λόπεζ 13, Τζουλ 13, Μ.Γκασόλ 10, Γκαρμπαχόσα 10, Γκ.Ρούμπιο 1. ΙΣΡΑΗΛ: Καντίρ, Μεκέλ 10, Ναιμί, Πνίνι 11, Χαλπερίν 20, Ελιάου 14 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Λιμονάντ 9, Κοζικάρο 8, Ταμίρ 7, Ρόθμπαρτ, Μιζράχι