Πέμπτη 13 Αυγούστου 2009

Κατοστάρα στο... ρελαντί

Ούτε καν μια δυνατή… προπόνηση δεν μπόρεσε να κάνει η Εθνική Ελλάδας που πάντως στο πρώτο της επίσημο φιλικό παρουσία φιλάθλων προσέφερε σκορ και θέαμα διαλύοντας με 102-57 την αδύναμη Ρουμανία. Οι διεθνείς του Γιόνας Καζλάουσκας πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ, δέχθηκαν μόλις 5 πόντους στη δεύτερη περίοδο (επι μέρους σκορ 32-5) και έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση. Μεγάλος πρωταγωνιστής σε άμυνα και επίθεση (9 ασίστ, 7 πόντοι) ο Νικ Καλάθης ο οποίος ξεδίπλωσε το ταλέντο του ενώ αναγεννημένος εμφανίσθηκε ο σαφώς αδυνατισμένος Σοφοκλής Σχορτσιανίτης με 13 πόντους. Ο Κώστας Κουφός ήταν «μαζεμένος» στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας σε θέση «4» αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικός με 15 πόντους. Πολύ καλές εντυπώσεις, δε, άφησε και ο Κώστας Παπανικολάου ο οποίος ήταν πανταχού παρόν κερδίζοντας το χειροκρότημα των 3.000 φιλάθλων που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΕΛΛΑΔΑ: Καλαμπόκης 8, Μπουρούσης 10, Ζήσης 9, Σπανούλης 10, Φώτσης 7, Πρίντεζης 2, Κουφός 15, Περπέρογλου 5, Σχορτσανίτης 13, Καλάθης 7, Καϊμακόγλου 7, Παπανικολάου 9. ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Μπλιντάρου 5, Μαντάκε 8, Σιάρτο, Μουντεάν 3, Ντραγκουσίν 10, Μολντοβεάνου 6, Καπουσάν 3, Σετρεάν, Λαζάρ, Γιούκαν 2, Νικοάρ 10, Σιλβασάν 10