Δευτέρα 31 Αυγούστου 2009

Νέα ήττα η Ρωσία, μέτρια η Λιθουανία

Δύσκολη νίκη με 66-61 επί της Ρωσίας πέτυχε η Λιθουανία στο προτελευταίο φιλικό της πριν το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας. Ο αγώνας κρίθηκε στην 4η περίοδο αφού μέχρι τότε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η Ρωσία ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη και προηγήθηκε 9-5, 15-11 και 18-16 για τελευταία φορά. Σε εκείνο το σημείο όμως η Λιθουανία «έτρεξε» ένα σερί 10-4 και ξέφυγε με 26-22 φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 8 πόντους (35-27) και κρατώντας τη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-29). Στην τρίτη περίοδο η Ρωσία ανέκαμψε γρήγορα και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίδια (52-52) αλλά στο φινάλε η Λιθουανία ξέφυγε με 64-59 και κράτησε τη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ντ.Λαβρίνοβιτς 15, Κ.Λαβρίνοβιτς 13, Γιαβτόκας 11, Κλέιζα 6 (10 ριμπ.), Καλνιέτις 6, Ντελινικάιτις 5, Γιασάιτις 5, Λουκάουσκιας 3, Μασιούλις 2. ΡΩΣΙΑ: Μπίκοβ 17, Φρίτζον 14, Μόνια 10 (6 ριμπ.), Μοζγκόβ 9, Ντμιτρίεβ, Σοκόλοβ 2, ΜακΚάρτι 3, Ζοζούλιν, Βιάλτσεβ, Πονκρασόβ 5, Καούν 1.