Κυριακή 23 Αυγούστου 2009

Πήρε το "Σούπερ Καπ" η Κροατία

Η Κροατία κατέκτησε την πρώτη θέση στο «Σούπερ Καπ» που ολοκληρώθηκε το Σάββατο το βράδυ στο Μπάμπεργκ της Γερμανίας αφού επικράτησε των διοργανωτών Γερμανών με 73-65. Η αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στην πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας με εξαίρεση την τελευταία περίοδο είχε τον απόλυτο έλεγχο του σκορ. Προηγήθηκε 19-17 στο δεκάλεπτο και 41-29 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους 16 πόντους (60-44 στο 29ο λεπτό) για να αντιδράσει η Γερμανία στην τελευταία περίοδο ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους 8 πόντους του 65-73. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ, Σκάφαρτζικ 2, Σούλτζε 3, Βισόσκι 2, Χάμαν 3, Γκριν 6, Γκίντερ 7, Ιμπντιχί 16, Φέμερλινγκ 4, Γιάγκλα 10, Ολμπρεχτ 12. ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 10, Κους 12, Πόποβιτς 5, Βούιτσιτς 10, Ράντσιτς, Ρόζιτς 2, Στόγιτς 4, Τόμιτς 2, Μπάνιτς 5, Νίτσεβιτς 6, Κασούν 13, Πρκατσιν 4. Δεν αγωνίσθηκε ο τραυματίας Μάρκο Τόμας ο οποίος ενδέχεται να χάσει το Ευρωμπάσκετ.