Παρασκευή 28 Αυγούστου 2009

Δύσκολη νίκη τη Σλοβενίας

Η Σλοβενία ήταν η νικήτρια του πρώτου αγώνα στο τριεθνές τουρνουά στο Μάριμπορ της Σλοβενίας στο οποίο από την Παρασκευή θα συμμετάσχει και η Εθνική Ελλάδας. Η ομάδα του Γίρι Ζντοβτς επικράτησε της Βουλγαρίας του Πίνι Γκέρσον με 80-77 με κορυφαίους τους Εραζεμ Λόρμπεκ και Ούντριχ. Η Σλοβενία ξεκίνησε εντυπωσιακά αφού προηγήθηκε 9-0 και 15-3 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με καλάθια του Νάχμπαρ αλλά η Βουλγαρία ισορρόπησε γρήγορα μειώνοντας 24-21 και 26-22 στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο με τον Ρόουλαντ οι Βούλγαροι προσπέρασαν 25-26 και ξέφυγαν με 27-35 κρατώντας το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (40-48). Η Σλοβενία αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και προσπέρασε με τη σειρά της με 51-50 για να προηγηθεί 59-57 στο 30’ και μετά από μάχη στην τελευταία περίοδο να πάρει τη νίκη με 80-77. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ 12, Λάκοβιτς 3, Μπρέζετς 2, Ούντριχ 8, Νάχμπαρ 14 (9 ριμπ.), Ντράγκιτς 9, Γιαγκότνικ, Γκόλεματς 8, Ε.Λόρμπεκ 11, Ντ.Λόρμπεκ 13. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ντ.Ιβάνοβ 6, Κ.Ιβάνοβ 18 (9 ριμπ.), Κοστόβ 8, Βιντένοβ 12, Σλαβέικοβ 1, Γκεοργκίεβ 8, Ντ.Ανγκέλοβ, Εβθίμοβ 6 (9 ριμπ.), Μλαντένοβ, Μπάνεβ, Ρόουλαντ 13, Αβράμοβ 5.